Rubrika Homilie

Zlo nemůže pohltit dobro, tak jako tma nemůže pohltit světlo

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2016 - úterý , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Zlo nemůže pohltit dobro, tak jako tma nemůže pohltit světlo10:20
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 2.31 MB]

Bratři a sestry, pokus si říkáte, že to evangelium jsme slyšeli teď v neděli, tak si to říkáte naprosto přesně a správně. Je to taková trošku past na kazatele, a tak já jsem využil toho, že v neděli jsme to nečetli úplně celé a nechal jsem si pro tuto chvíli závěrečný odstavec o tom, jak se ti učedníci vracejí, a mluví se tam třikrát o tom, jak se vracejí s radostí.

Právě dnešní slavnost svatých Cyrila a Metoděje nám dává možnost podívat se na život člověka z hlediska poslání. Řekli bychom z hlediska nějakého „startu“, průběhu toho poslání, průběhu té mise, a potom i na cíl.

Oba bratři pocházejí z Řecka a byli vzděláni mimo křesťanských disciplín také v klasické řecké filosofii. A klasická řecká filosofie si pokládá tři otázky: odkud jsme přišli na tento svět, proč tu jsme, na tomto světě, a co s námi bude, až z tohoto světa odejdeme. A můžeme říci, že na všechny tři tyto otázky odpovídá i Ježíš ve svém evangeliu. Vyšli jsme od Boha, náš život na této zemi je cestou, jak se vrátit k Bohu, a okamžik smrti je setkáním s Otcem. A tak to také líčí svatý Lukáš, právě. Východiskem, tím startem, a cílem mise těch dvaasedmdesáti učedníků je Ježíš. On je posílá, k němu se vracejí. Ale platí to i o Ježíšovi, protože Ježíš je poslán od Otce a vrátí se k Otci. A konečným cílem tady té mise je, aby se všichni setkali s Otcem. Proto přichází Ježíš. Ježíš nepoutá jenom na sebe, ale vede k Bohu, k celé Trojici.

A o tom rozeslání, o tom průběhu, o tom jsme mluvili v neděli. Takže se zastavme kratince u toho cíle, u toho okamžiku, kdy se vracejí. Přes všechny ty těžkosti, přesto, že jsou posláni, řekli bychom, v chudobě, jsou posláni jako ti slabí, tak se vracejí a mají velikou radost z toho, že to funguje. On člověk musí zažít, že evangelium funguje. Nese to s sebou to riziko, protože to evangelium často chce věci, které se zdají z pohledu tohoto světa nelogické, aby se právě člověk zbavil svých „jistot“. Ony jsou to zpravidla jistoty buď falešné, anebo skutečnosti, které my považujeme za jistoty, takové trošku klamné. Ona každá jistota je relativní, ale nám se to zdá, jako že to je to, na čem ten náš život stojí a v čem je bezpečný, a tak se nám do toho nechce. A Ježíš říká: „Zkus to.“

Tady vlastně těch dvaasedmdesát učedníků to zkusilo, na nějakou dobu. Odhadujeme to v podstatě, možná, že ta jejich mise trvala týden, čtrnáct dnů. Oni se vracejí a říkají: „Ono to funguje!“ Jsou z toho překvapení. I pro ně to byl velmi silný zážitek. A jsou překvapení, že to funguje víc, než čekali. Uvědomují si ale, že to zlo není přemoženo v jejich jménu, ne že oni by byli tak silní, ale že je to v Ježíšově jménu: „Ve tvém jménu.“ Ježíš je ten, který poráží to Zlo, ale právě v tom je znovu ten paradox, tou svou slabostí.

Když člověk chce porazit Zlo ve svém jménu, četli jsme to taky nedávno, bylo to, jak procházeli tím Samařskem a Samařané je nepřijali, tedy je tam nějaké zlo a apoštolové navrhují: „Sešleme na ně oheň!“ Tedy člověk chce „zničit“ zlo ještě větším zlem. A to není cesta. Ježíš na to jde jinak a k jejich velkému překvapení a často i k našemu velkému překvapení ono to funguje.

Ježíš dál mluví, řekli bychom, obrazně: „Viděl jsem satana padnout na zem jako blesk z nebe.“ Říkáme si, jak to sem tady do tohoto patří? Ono to tam patří. Do této chvíle právě celé to bylo takové praktické. Umíme si to představit. Rozešli se s nějakými obavami, za nějaký ten den se sešli s velikou radostí, odpočívají, vyprávějí si o tom, tak jako když děcka třeba přijdou z výletu, a teď naráz Ježíš začíná mluvit nesmírně vážně a říká jim tím obrazným způsobem velmi důležitou věc: „Zlo nemůže pohltit dobro, tak jako tma nemůže pohltit světlo.“ To zase říká i ta klasická řecká filosofie. Říká: „Zlo není hodnota. Zlo je nedostatek dobra.“ A z tohoto pohledu můžeme říci, že tma je nedostatek světla, nebo tma je chybějící světlo. A Ježíš takhle na to upozorňuje, protože nám se zdá, že těch překážek je tolik, a nám se zdá často, že to zlo a ta tma, že to vyhrává. A ono to vyhrává o to víc, o co víc my se bojíme. To je v té další větě.

„Dal jsem vám moc šlapat na hady a štíry.“ Opět obraz. Had je symbolem zla a štír je symbolem smrti. A v té hierarchii té mytologie ten had ovládal toho štíra, jak vlastně to zlo ovládá tu smrt. A čím víc se člověk bojí budoucnosti, přítomnosti toho, co bude, tak tím má vlastně nad člověkem to zlo větší moc, protože ho spoutává. Člověk se nejvíc bojí těch posledních okamžiků svého života. A jestliže dokáže svěřit tyto obavy Bohu, Ježíšovi, tak potom se stává svou svobodným. Nestačí je svěřit jenom jednou, protože to se vrací, tady všechno to. Protože tu budoucnost nemáme v rukou, tak se ty obavy vrací. Ten Zlý útočí znovu a znovu. Ale my víme, jak se tomu vyhnout. Znovu a znovu to právě svěřovat do Ježíšových rukou. A to je to, že Ježíš jim říká: „Neradujte se ani tak z toho, jako že jste zažili tady nějaké takové věci, že to Zlo se vám podrobilo nebo takhle, ale radujte se z toho, že vaše jména jsou zapsána v nebi.“

Co to znamená? Jméno symbolizuje osobnost člověka, to nejvnitřnější, co mám. Moje jméno je zapsáno u Otce, tedy přímo. A to je právě to, že máme, že známe tento most. Že máme tu možnost přímo v okamžiku, kdy se objeví ta obava, říct: „Já ti ji, Otče, svěřuji, jí ti ji, Ježíši, svěřuji, Duchu svatý, já ti to dávám a prosím tě o tvou pomoc.“ To je toto a toto přišli zvěstovat Cyril a Metoděj našim předkům. Přišli zvěstovat to, tam se říká, srozumitelným jazykem. To „srozumitelným jazykem“ neznamená jenom, že mluvili slovansky, ale že to dokázali říct tak, aby to ti lidé pochopili, aby to přijali, aby se z toho radovali, že mají tuto pomoc, tak jako se radovalo těch dvaasedmdesát učedníků, aby i ti naši předkové zatoužili patřit mezi Ježíšovy učedníky. Je to velké dílo, nad kterým žasneme, za které děkujeme a které má být, pokud možno, inspirací i pro nás.

Bratři a sestry, Cyril a Metoděj dokázali jít do nejistoty. Dokázali odložit ty „malé jistoty“. Oni nevěděli, koho přesně potkají. Oni nevěděli, jako to bude přesně vypadat, nějaké zprávy měli, ale nevěděli, jestli se někdy vrátí domů. Cyril už se nevrátil, Metoděj ještě jednou navštívil svůj rodný kraj. Ale toto všechno oni, řekli bychom, riskli a šli do toho naplno. A to by asi mělo být pro nás takovou vůdčí myšlenkou. Když něco děláme, tak abychom do toho šli naplno. My to umíme, když děláme, když pracujeme pro svoje rodiny, když pracujeme s vidinou nějakého, řekli bychom zisku. Nemusí to být hmotný zisk, ale prostě něčeho, co bude pro mě a třeba pro naši rodinu dobré. Ale dělejme to i v momentě, kdy nám dojde, že to bude dobré pro naši víru, pro posílení naší víry a našeho vztahu s Bohem. Kéž do toho tedy jdeme naplno jako Cyril a Metoděj.



Výběr homilií ke stejnému liturgickému svátku


Posunout se od falešných bohů k Bohu pravému

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2023 - středa , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Posunout se od falešných bohů k Bohu pravému8:08


Církev má být misijní

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2022 - úterý , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Církev má být misijní9:38

Bratři a sestry, vlastně je známá ta žádost moravského knížete Rostislava císaři Michalovi III. do Byzance, kdy žádá o vyslání věrozvěstů. On by si přál biskupa. Tam se doslova říká, když se to přeloží: „Náš lid se odřekl pohanství a kristianský zákon prijal.“ To by se dalo přeložit jako přijal náboženství.    Více...


Cílem té mise je záchrana, rozšíření pokoje

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2021 - pondělí, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Cílem té mise je záchrana, rozšíření pokoje9:46

Bratři a sestry, texty, které jsme právě vyslechli, se velmi, velmi hodí k tomu, koho si dnes připomínáme.

Vlastně začalo to celé opravdu tady tím, že „potom Pán ustanovil ještě jiných dvaasedmdesát učedníků“. Jenom Lukášova 10. kapitola začíná slovem „potom“, ale je jasné, že když je nějaké „potom“, tak bylo nějaké „předtím“, a o to právě Lukášovi jde.    Více...


Poslání církve

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2020 - neděle , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Poslání církve10:50

Bratři a sestry, texty, které jsme teď slyšeli, byly schválně vybrány k dnešnímu svátku svatých Cyrila a Metoděje. Jsou to texty, které vlastně mluví o poslání církve. Text z evangelia podle Lukáše je vysloveně misionářský. Pak je zde to čtení ze Starého zákona z knihy proroka Izaiáše, a ta kniha proroka Izaiáše je nazývána evangeliem Starého zákona.    Více...


Projekt pro Moravu

P. Mgr. Miroslav Dibelka, SDB
05.07.2019 - pátek , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Projekt pro Moravu12:40
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 2.63 MB]

Milí přátelé Boží, moji bratři a sestry, svatí jsou viditelnými svědky svatosti v Boží církvi. Nejsou to nějací nadlidé, nejsou někým mezi Bohem a obyčejným člověkem. Jsou nejlidštějšími z lidí. Oni zachraňují církev z její průměrnosti.    Více...


Světlo projektu pro Moravu

P. Mgr. Miroslav Dibelka, SDB
05.07.2018 - čtvrtek, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Světlo projektu pro Moravu6:27
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 1.19 MB]

Milí přátelé, bratři a sestry v Kristu, svatí jsou viditelnými svědky svatosti Boží v církvi. Nejsou to nějací nadlidé. Nejsou někým mezi Bohem a obyčejným člověkem. Jsou nejlidštější z lidí. Oni zachraňují církev z její průměrnosti.    Více...


Úspěch činnosti Cyrila a Metoděje stál na chudobě, pokoře a na absenci touhy po moci

P. Mgr. Miroslav Dibelka, SDB
05.07.2017 - středa , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Úspěch činnosti Cyrila a Metoděje stál na chudobě, pokoře a na absenci touhy po moci5:54
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 1.15 MB]

Milí přátelé Boží, bratři a sestry v Kristu, děkuji vám, že jste přišli na dnešní slavnost. Misie těchto svatých bratří byla velmi úspěšná. Co děli? Jak se chovali, že měli takový úspěch i přes tvrdý odpor jejich protivníků? Protože měli své protivníky, své odpůrce, kteří nesouhlasili s jejich stylem, způsobem pastorace.    Více...


Musíme najít v křesťanství svou identitu

P. Mgr. Jiří Buchta
05.07.2015 - neděle , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Musíme najít v křesťanství svou identitu12:05
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 2.56 MB]

Bratři a sestry v Kristu, znovu stojíme na prahu prázdnin a připomínáme si velké postavy, a doslova bych řekl, naší národní identity. Přišli k nám z jihovýchodu, přinesli nám Krista, a když se člověk podívá na dějiny našeho národa nebo našeho státu, tak vidí prostě, že víra nebyla pouhým přívěškem, ale že to bylo něco, co formovalo naši kulturu, naše smýšlení.    Více...


Cyril a Metoděj se nenechali ovládnout malomyslností

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2013 - pátek , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Cyril a Metoděj se nenechali ovládnout malomyslností9:33
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 2.03 MB]

Bratři a sestry, všechny texty Písma svatého, které jsme slyšeli, se velice dobře hodí k tomu dnešnímu svátku, k tomu životnímu příběhu Cyrila a Metoděje. A pro nás jako věřící je důležité právě vnímat jejich život pohledem Písma, tou optikou Písma, jak se někdy říká.    Více...


Svatí Cyril a Metoděj přišli, aby nám odhalili smysl našeho života

P. Ing. Mgr. Dr. Pavel Konzbul
05.07.2011 - úterý , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Svatí Cyril a Metoděj přišli, aby nám odhalili smysl našeho života5:22
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 1.18 MB]

Milí přátelé, jak dnešní oslavenci svatý Cyril a Metoděj, tak i Mistr Jan Hus, kterého si připomíná státní kalendář zítra, jsou vlastně takové oběti totalitního režimu.    Více...


Svatí jsou výzvou k udržování vztahů

P. Ing. Mgr. Dr. Pavel Konzbul
05.07.2010 - pondělí, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Svatí jsou výzvou k udržování vztahů5:14
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 0.93 MB]

Nejen Ježíšovi učedníci, nejen svatý Cyril a Metoděj, ale všichni jsme jako křesťané posláni k lidem úspěšným i k lidem neúspěšným, k lidem, kteří propadli slávě, penězům nebo třeba i drogám. Všem těmto lidem máme přinášet Boží slovo, máme jim zvěstovat a svědčit o své víře a máme to dělat takovým způsobem, aby naše svědectví pro ně byla pozitivní nabídka, aby se neobrátili k Bohu ze strachu, ale aby důvodem jejich obrácení byla radost.    Více...


Kristus před sebou posílá svoje učedníky

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2008 - sobota , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Kristus před sebou posílá svoje učedníky11:08
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 1.83 MB]

Děti, kdo to byl ten Cyril a Metoděj? Nevíte nikdo, nikdo to nezkusí? Řeknu vám takový vtip, ti starší už ho znají. Ještě dřív, když se chodilo na kazatelnu, tak v jedné farnosti měli pana faráře, který, aby dodal váhu svým slovům, tak do té kazatelny takhle občas uhodil.    Více...


Všichni pokřtění musí být hlasateli evangelia

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2006 - středa , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Všichni pokřtění musí být hlasateli evangelia11:11
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 28 kb/s, 2.31 MB]

Bratři a sestry, vždycky, když je nějaký velký svátek, tak je těžko o tom mluvit, kázat, protože je tady nebezpečí, že člověk sklouzne do nějakých frází, a troufám si říct, že ten svátek svatých Cyrila a Metoděje je jeden z nejvýznamnějších svátků tady u nás na Moravě, mám na mysli svátků lidí.    Více...


Důležité je, co říkají svatí nám

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2005 - úterý , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Důležité je, co říkají svatí nám9:20
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 28 kb/s, 1.94 MB]

Bratři a sestry, v neděli odpoledne jsem se dostal k tomu, že jsem si vzal do ruky Katolické noviny. Musím se přiznat k tomu, že jsem je zatím jenom prolistoval, ale zaujal mě tam jeden takový nadpis.    Více...


Jak by jednal na mojem místě Pán Ježíš?

P. Mgr. Václav Rychlý, OPraem
05.07.2004 - pondělí, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Jak by jednal na mojem místě Pán Ježíš?14:33
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 27 kb/s, 2.82 MB]

Přiblížilo se k nám Boží království. Ale jsme schopni to Boží království přijmout do svého srdce? Je nás čím dál tím méně. V posledním sčítání věřících v kostelích (ne těch, kteří se přihlásili při sčítání obyvatel, ale těch, kteří prakticky chodí na bohoslužby, žijí s církví) se tak ukazuje, že je to jenom pět procent v našem národě.    Více...


Otevřené oči a srdce na pravém místě

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2003 - sobota , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Bratři a sestry, dnešní den se kazatelé soustřeďují na dvě témata: buď se káže tak nějak oslavně o Cyrilu a Metodějovi anebo se v tyto dny tak nějak s kazatelen pláče nad tím, že máme málo kněží. Já bych se pokusil oběma těm tématům vyhnout, ale přesto bych chtěl mluvit o Cyrilu a Metodějovi a o tom vlastně, co spojuje jejich a naši dobu.

Víte, nesmíme si tu jejich dobu nějak idealizovat. Pokud si vzpomenete na na dějepis, tak období Velké Moravy v minulých padesáti letech bylo tak nějak oslavováno jako první společný stát Čechů a Slováků.    Více...


Všechna práva vyhrazena římskokatolické farnosti a autorům příspěvků.