Pátek 29.03.2024, bl. Ludolf, Taťána
Hledat: Vyhledat
Rubrika Homilie

Všichni pokřtění musí být hlasateli evangelia

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2006 - středa , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Všichni pokřtění musí být hlasateli evangelia11:11
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 28 kb/s, 2.31 MB]

Bratři a sestry, vždycky, když je nějaký velký svátek, tak je těžko o tom mluvit, kázat, protože je tady nebezpečí, že člověk sklouzne do nějakých frází, a troufám si říct, že ten svátek svatých Cyrila a Metoděje je jeden z nejvýznamnějších svátků tady u nás na Moravě, mám na mysli svátků lidí.

Mluvíme o dvou lidech, kteří se dali do služby evangelia. Mluvíme od dvou vyjímečných lidech, to je potřeba si uvědomit. Byli to lidé, kteří měli tu schopnost „dávat druhým“, říkáme, v hrdinském stupni. Byli to dva lidé, kteří skutečně dokázali pro evangelium ztratit úplně všechno, svůj osobní život. Dokázali rozdávat mnohem víc, než my.

Když na ně vzpomínáme, máme za ně děkovat a máme si z nich brát příklad. A tady se dostáváme už k té otázce: „Jak to, že oni to dokázali? Jak to, že byli takoví, jací byli?“ Uvědomme si, že i oni potkali ve svém životě mnoho nepřátel. Byli tam lidé, kteří jim záviděli, byli tam lidé, kteří jim škodili, byli tam lidé, kteří na ně donášeli, křivě proti nim svědčili. Zkrátka a dobře, bylo to úplně stejné jako v naší době, jako dnes.

Kde brali sílu k tomu, co dělali? Odpovědí nám může být dnešní druhé čtení. Odpovědí nám mohou být všechny ty texty, které jsme dnes četli, ale v tom druhé čtení slyšíme příklad apoštola Pavla.

Víte, dost často se říká, že Cyril a Metoděj předběhli dobu a že to dělali způsobem, kterým se to dělá dnes. Já bych řekl, že to bylo přesně naopak. Oni zůstali u kořenů, oni hlásali evangelium a dívali se, jak to dělal Pán Ježíš a jak to dělali ti, kteří byli kolem Ježíše. A v tom je ta síla, že oni vybrali z těch kořenů a z té tradice to nejlepší, co bylo a podle toho jednali.

Co to bylo tady toto? Za prvé apoštol Pavel, když mluví o hlásání evangelia, tak zdůrazňuje to, že všichni pokřtění jsou zároveň hlasateli evangelia, že tady není nějaká skupina lidí, kteří jsou hlasateli a druhá skupina, kteří jsou posluchači. Ale říká: „Všichni pokřtění musí být zároveň hlasateli evangelia. Potom se evangelium bude šířit.“ Jestliže někdo z těch pokřtěných řekne: „Já si na to netroufám, já nemám dost škol, já tomu tak dobře nerozumím, já to nechám na někom jiném,“ tak už to není ono. Ne všichni jsou hlasateli evangelia stejným způsobem, ale každý na svém místě má být hlasatelem evangelia. Protože prvotní církev to takhle chápala, proto se také šířila mnohem rychleji. Pak se to šíření zastavilo, když začali tady existovat lidé, kteří to měli „za úkol“. To je první věc.

A druhá věc. Pán Ježíš, a po něm i apoštolové, hlásali evangelium srozumitelným způsobem. Nejde jenom o to, že mluvím jazykem stejným, jako ten, kdo mě poslouchá, ale že to hlásám způsobem, aby to ten posluchač mohl pochopit, přijmout.

Každá doba má své otázky, v každé době se lidé ptají a evangelium na tyto otázky odpovídá, ale ne vždycky je to zřejmé. Cyril a Metoděj dokázali našim předkům odpovědět na jejich otázky. Za pomoci evangelia jim dokázali odpovědět to, co naše předky trápilo. Bohužel dneska my žijeme v době, kdy kolem evangelia je mnoho frází, kdy mnoho vět z evangelia už se nám zdá takových všedních, mnoho vět z evangelia nám připadá, že už v naší době neplatí. Ale není to pravda. I my se potřebujeme vrátit k těm kořenům, k té tradici v tom nejlepším slova smyslu a uvědomit si, že evangelium je stále platné a stále živé. Ale na nás je, jakým způsobem o něm budeme mluvit a jakým způsobem budeme mluvit a jakým způsobem ho budeme zvěstovat v naší době.

Říká se, že v naší době je mnoho hlasatelů, ale že tito hlasatelé odpovídají na otázky, které si nikdo neklade a naopak, že neodpovídají na otázky, které si lidé kladou.

Když se vrátíme k tomu druhému čtení, hnedka třeba k té první větě, kde Pavel říká: „Když jsme pověřeni službou, nenecháváme se ovládnout malomyslností, protože nám Bůh milosrdně pomáhá.“ Mnoho lidí dnes trpí malomyslností, mnoho lidí má strach. Strach, že budou nemocní, že přijdou o zdraví, strach z toho, že ztratí zaměstnání, strach, že přijdou o střechu nad hlavou, strach ze všeho možného. Mnoho lidí si říká: „Stejně, ať udělám, co udělám, stejně to nemá cenu.“ Mnoho lidí o sobě pochybuje, mnoho lidí pochybuje vůbec o tom, že má smysl se o něco snažit tady na tomto světě. A Pavel říká: „Nenecháváme se ovládnout malomyslností, protože nám Pán milosrdně pomáhá.“ To je odpověď! To je to, co říkal i Ježíš, celých tři a půl roku tohle říkal pořád dokola všem svým posluchačům: „Bůh o vás ví. On se o vás stará, ale vy to musíte přijmout.“

A teď to dál pokračuje. Pavel třeba říká: „Nehlásáme sebe, ale kážeme, že Ježíš Kristus je Pán. My však jsme vaši služebníci kvůli Ježíši Kristu.“

Cyril a Metoděj vykonali velké dílo. Když člověk dělá něco velkého, je v nebezpečí, že si to přivlastní a že to bude považovat za svoji zásluhu, protože lidé, kteří jsou kolem tohoto „vedoucího člověka“, tak k němu přicházejí, poplácávají ho po ramenou a říkají: „Ty jsi dobrej, ty to fakt umíš. Kdyby nebylo tebe, tak to by prostě neexistovalo.“ A Cyril s Metodějem dokázali říct: „To nejsme my. My hlásáme Ježíšovo evangelium.“ Tak jak to říká Pavel: „My jsme vaši služebníci, my jsme vaši bratři.“

A tak se stalo to, že oni zůstali hlasateli evangelia, že se z nich nestali žádní „vůdcové“ nějaké myšlenky, že to nesklouzlo do nějakého lidského hnutí, že se z toho nestala nějaká diktatura nebo něco takového, ale že to zůstalo na rovině evangelia.

Apoštol Pavel tady říká: „Ježíš Kristus je Pán.“ Ten Pavel tím chce říct, že je ten, který může pomoci. Jak jsem říkal, v dnešní době mnoho lidí o sobě pochybuje, mnoho lidí hledá smysl života, mnoho lidí má mnoho otázek, na které jim my nejsme schopni odpovědět, mnoho lidí se bojí. A teď co s tím? My nejsme schopni toho druhého zbavit strachu, ale můžeme ukázat na někoho, kdo to může, kdo může dát ten smysl všemu tomu našemu snažení, celé té naší existenci na tomto světě, a to je Pán.

Apoštol Pavel nakonec říká: „Poklad víry máme v nádobě hliněné. To proto, aby se ta nesmírná moc připisovala Bohu, a ne nám.“ Bratři a sestry, i téhle věty si Cyril s Metodějem byli velmi vědomi, že to nestojí na nich, že i oni byli obdarováni. A tenhle dar, který dostali, tak oni o něho pečovali a dávali ho dál.

Bratři a sestry, od nás se nečeká, že budeme mít ty vlastnosti, které měli Cyril a Metoděj v takovém tom hrdinském stupni, ale čeká se od nás, že i my budeme ochotni se dělit o to, co máme, že i my se budeme starat o svůj poklad víry a že se ho budeme snažit předat dál tam, kde jsme. Ono je to nejtěžší, ale je to taky nejvíc potřebné. Je nejtěžší být prorokem doma, na svém místě, tam, kde jsme, ale tam to také může přinést největší plody a největší užitek.

Když dnes mluvíme o Cyrilu a Metodějovi, tak si máme uvědomit toho, že oni nám předali to, co považovali za nejcennější – víru, evangelium. Je to to nejcennější, co máme, my všichni, jsme tím bohatí. Takže se o ten poklad starejme a předávejme ho dál.



Výběr homilií ke stejnému liturgickému svátku


Posunout se od falešných bohů k Bohu pravému

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2023 - středa , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Posunout se od falešných bohů k Bohu pravému8:08


Církev má být misijní

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2022 - úterý , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Církev má být misijní9:38

Bratři a sestry, vlastně je známá ta žádost moravského knížete Rostislava císaři Michalovi III. do Byzance, kdy žádá o vyslání věrozvěstů. On by si přál biskupa. Tam se doslova říká, když se to přeloží: „Náš lid se odřekl pohanství a kristianský zákon prijal.“ To by se dalo přeložit jako přijal náboženství.    Více...


Cílem té mise je záchrana, rozšíření pokoje

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2021 - pondělí, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Cílem té mise je záchrana, rozšíření pokoje9:46

Bratři a sestry, texty, které jsme právě vyslechli, se velmi, velmi hodí k tomu, koho si dnes připomínáme.

Vlastně začalo to celé opravdu tady tím, že „potom Pán ustanovil ještě jiných dvaasedmdesát učedníků“. Jenom Lukášova 10. kapitola začíná slovem „potom“, ale je jasné, že když je nějaké „potom“, tak bylo nějaké „předtím“, a o to právě Lukášovi jde.    Více...


Poslání církve

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2020 - neděle , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Poslání církve10:50

Bratři a sestry, texty, které jsme teď slyšeli, byly schválně vybrány k dnešnímu svátku svatých Cyrila a Metoděje. Jsou to texty, které vlastně mluví o poslání církve. Text z evangelia podle Lukáše je vysloveně misionářský. Pak je zde to čtení ze Starého zákona z knihy proroka Izaiáše, a ta kniha proroka Izaiáše je nazývána evangeliem Starého zákona.    Více...


Projekt pro Moravu

P. Mgr. Miroslav Dibelka, SDB
05.07.2019 - pátek , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Projekt pro Moravu12:40
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 2.63 MB]

Milí přátelé Boží, moji bratři a sestry, svatí jsou viditelnými svědky svatosti v Boží církvi. Nejsou to nějací nadlidé, nejsou někým mezi Bohem a obyčejným člověkem. Jsou nejlidštějšími z lidí. Oni zachraňují církev z její průměrnosti.    Více...


Světlo projektu pro Moravu

P. Mgr. Miroslav Dibelka, SDB
05.07.2018 - čtvrtek, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Světlo projektu pro Moravu6:27
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 1.19 MB]

Milí přátelé, bratři a sestry v Kristu, svatí jsou viditelnými svědky svatosti Boží v církvi. Nejsou to nějací nadlidé. Nejsou někým mezi Bohem a obyčejným člověkem. Jsou nejlidštější z lidí. Oni zachraňují církev z její průměrnosti.    Více...


Úspěch činnosti Cyrila a Metoděje stál na chudobě, pokoře a na absenci touhy po moci

P. Mgr. Miroslav Dibelka, SDB
05.07.2017 - středa , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Úspěch činnosti Cyrila a Metoděje stál na chudobě, pokoře a na absenci touhy po moci5:54
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 1.15 MB]

Milí přátelé Boží, bratři a sestry v Kristu, děkuji vám, že jste přišli na dnešní slavnost. Misie těchto svatých bratří byla velmi úspěšná. Co děli? Jak se chovali, že měli takový úspěch i přes tvrdý odpor jejich protivníků? Protože měli své protivníky, své odpůrce, kteří nesouhlasili s jejich stylem, způsobem pastorace.    Více...


Zlo nemůže pohltit dobro, tak jako tma nemůže pohltit světlo

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2016 - úterý , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Zlo nemůže pohltit dobro, tak jako tma nemůže pohltit světlo10:20
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 2.31 MB]

Bratři a sestry, pokus si říkáte, že to evangelium jsme slyšeli teď v neděli, tak si to říkáte naprosto přesně a správně. Je to taková trošku past na kazatele, a tak já jsem využil toho, že v neděli jsme to nečetli úplně celé a nechal jsem si pro tuto chvíli závěrečný odstavec o tom, jak se ti učedníci vracejí, a mluví se tam třikrát o tom, jak se vracejí s radostí.    Více...


Musíme najít v křesťanství svou identitu

P. Mgr. Jiří Buchta
05.07.2015 - neděle , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Musíme najít v křesťanství svou identitu12:05
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 2.56 MB]

Bratři a sestry v Kristu, znovu stojíme na prahu prázdnin a připomínáme si velké postavy, a doslova bych řekl, naší národní identity. Přišli k nám z jihovýchodu, přinesli nám Krista, a když se člověk podívá na dějiny našeho národa nebo našeho státu, tak vidí prostě, že víra nebyla pouhým přívěškem, ale že to bylo něco, co formovalo naši kulturu, naše smýšlení.    Více...


Cyril a Metoděj se nenechali ovládnout malomyslností

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2013 - pátek , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Cyril a Metoděj se nenechali ovládnout malomyslností9:33
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 2.03 MB]

Bratři a sestry, všechny texty Písma svatého, které jsme slyšeli, se velice dobře hodí k tomu dnešnímu svátku, k tomu životnímu příběhu Cyrila a Metoděje. A pro nás jako věřící je důležité právě vnímat jejich život pohledem Písma, tou optikou Písma, jak se někdy říká.    Více...


Svatí Cyril a Metoděj přišli, aby nám odhalili smysl našeho života

P. Ing. Mgr. Dr. Pavel Konzbul
05.07.2011 - úterý , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Svatí Cyril a Metoděj přišli, aby nám odhalili smysl našeho života5:22
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 1.18 MB]

Milí přátelé, jak dnešní oslavenci svatý Cyril a Metoděj, tak i Mistr Jan Hus, kterého si připomíná státní kalendář zítra, jsou vlastně takové oběti totalitního režimu.    Více...


Svatí jsou výzvou k udržování vztahů

P. Ing. Mgr. Dr. Pavel Konzbul
05.07.2010 - pondělí, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Svatí jsou výzvou k udržování vztahů5:14
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 0.93 MB]

Nejen Ježíšovi učedníci, nejen svatý Cyril a Metoděj, ale všichni jsme jako křesťané posláni k lidem úspěšným i k lidem neúspěšným, k lidem, kteří propadli slávě, penězům nebo třeba i drogám. Všem těmto lidem máme přinášet Boží slovo, máme jim zvěstovat a svědčit o své víře a máme to dělat takovým způsobem, aby naše svědectví pro ně byla pozitivní nabídka, aby se neobrátili k Bohu ze strachu, ale aby důvodem jejich obrácení byla radost.    Více...


Kristus před sebou posílá svoje učedníky

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2008 - sobota , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Kristus před sebou posílá svoje učedníky11:08
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 1.83 MB]

Děti, kdo to byl ten Cyril a Metoděj? Nevíte nikdo, nikdo to nezkusí? Řeknu vám takový vtip, ti starší už ho znají. Ještě dřív, když se chodilo na kazatelnu, tak v jedné farnosti měli pana faráře, který, aby dodal váhu svým slovům, tak do té kazatelny takhle občas uhodil.    Více...


Důležité je, co říkají svatí nám

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2005 - úterý , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Důležité je, co říkají svatí nám9:20
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 28 kb/s, 1.94 MB]

Bratři a sestry, v neděli odpoledne jsem se dostal k tomu, že jsem si vzal do ruky Katolické noviny. Musím se přiznat k tomu, že jsem je zatím jenom prolistoval, ale zaujal mě tam jeden takový nadpis.    Více...


Jak by jednal na mojem místě Pán Ježíš?

P. Mgr. Václav Rychlý, OPraem
05.07.2004 - pondělí, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Jak by jednal na mojem místě Pán Ježíš?14:33
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 27 kb/s, 2.82 MB]

Přiblížilo se k nám Boží království. Ale jsme schopni to Boží království přijmout do svého srdce? Je nás čím dál tím méně. V posledním sčítání věřících v kostelích (ne těch, kteří se přihlásili při sčítání obyvatel, ale těch, kteří prakticky chodí na bohoslužby, žijí s církví) se tak ukazuje, že je to jenom pět procent v našem národě.    Více...


Otevřené oči a srdce na pravém místě

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2003 - sobota , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Bratři a sestry, dnešní den se kazatelé soustřeďují na dvě témata: buď se káže tak nějak oslavně o Cyrilu a Metodějovi anebo se v tyto dny tak nějak s kazatelen pláče nad tím, že máme málo kněží. Já bych se pokusil oběma těm tématům vyhnout, ale přesto bych chtěl mluvit o Cyrilu a Metodějovi a o tom vlastně, co spojuje jejich a naši dobu.

Víte, nesmíme si tu jejich dobu nějak idealizovat. Pokud si vzpomenete na na dějepis, tak období Velké Moravy v minulých padesáti letech bylo tak nějak oslavováno jako první společný stát Čechů a Slováků.    Více...


Všechna práva vyhrazena římskokatolické farnosti a autorům příspěvků.