Pátek 29.03.2024, bl. Ludolf, Taťána
Hledat: Vyhledat
Rubrika Homilie

Kristus před sebou posílá svoje učedníky

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2008 - sobota , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Kristus před sebou posílá svoje učedníky11:08
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 1.83 MB]

Děti, kdo to byl ten Cyril a Metoděj? Nevíte nikdo, nikdo to nezkusí? Řeknu vám takový vtip, ti starší už ho znají. Ještě dřív, když se chodilo na kazatelnu, tak v jedné farnosti měli pana faráře, který, aby dodal váhu svým slovům, tak do té kazatelny takhle občas uhodil. No, a na té kazatelně taky bývala taková látka, takový přehoz. Místní ministranti (doufám, že vám se to nepodaří, na kazatelnu nechodím) se jednou takhle domluvili a pod tu látku mu dali rýsováčky, taky se tomu říká připínáčky. Víte, co to je? Tak mu tam dali pár těch připínáčků. No, a pan farář začal kázat, rozohnil se, takhle bouchl tou rukou a říká: „Svatý Cyril a Metoděj, to byli … kluci zatrolení!“

Kdo to byl ten Cyril a Metoděj? To byli lidé, kteří dobře četli Boží slovo. Nečetli ho jenom jako nějakou informaci, která se týká těch druhých, nečetli to jenom jako něco, co se stalo kdysi, ale četli to jako návod pro svůj život. A určitě četli také ty úryvky, které jsme slyšeli teď my při bohoslužbě slova, a rozhodli se, že to do svého života nějakým způsobem zapracují.

Víte, Cyril a Metoděj, to byli tak výrazné postavy, že oni skutečně vyčnívali i ve své době. Každá doba potřebuje takového Cyrila a Metoděje, takové osobnosti, a v každé době je jich pár, několik, málo. Opravdu, asi by stačila jedna ruka, možná dvě, ale těch deset prstů určitě. Přesto tyto osobnosti dokáží strhnout další, zapálit. Jsou za nimi následovníci. Je za nimi vidět „hluboká stopa“.

Nesmíme si dobu, ve které žili Cyril a Metoděj, nějak idealizovat. Na východě, odkud oni přišli, to Byzantské císařství mělo mnoho neduhů, které jsou společné a které máme i my. Našli bychom tam mnoho společného s naší dnešní dobou. Přesto, že celý ten císařský dvůr o sobě říkal, že jsou křesťané, mnozí z nich podle toho nežili. Bylo tam to, čemu se říká korupce, velká touha po moci, a to i za cenu, že třeba někoho odstraním, že se někoho zbavím. Cyril a Metoděj mohli udělat „velkou kariéru“, mohli se dostat tady na té pyramidě nahoru, ale je to nějakým způsobem nelákalo. Viděli, že všechno tohle je vlastně prázdné, že život, aby byl plný, naplněný, potřebuje ještě něco víc, jakési zakotvení. Každý člověk potřebuje ve svém životě domov. Jestliže ho nemá, tak ho hledá, touží po něm, chce si ho vybudovat. Domov, to není jenom nějaký prostor, i když to taky, ale je to prostor, kde jsou lidé, kde mě přijímají, kde vím, že jsem přijat, a podvědomě takhle jakýsi domov v životě hledá každý člověk. A Cyril s Metodějem našim předkům chtěli právě zvěstovat toto, tyhle vztahy, říct jim tu velkou věc, kterou naši předkové neznali, že Bůh je Otec a že u něho jsme doma.

Víte, v jejich životě se to naplnilo taky takovým zvláštním a krásným způsobem. Oni za svého života podnikli několik velkých misijních cest, v podstatě by se dalo říct tři, a z těch cest se vraceli do Řecka nebo takhle. Ale když přišli sem, tak tady zakotvili a pak už se vraceli sem. Mohlo by se říct: „Oni byli cizinci,“ ale ne, oni tady získali domov. To byl takový oboustranný vztah. Oni přijali tehdejší Slovany, kteří tady žili, oni je přijali za své, nebo řekli: „My odteď patříme k vám,“ a ti Slované řekli: „Vy odteď patříte k nám.“ Proto má Morava tak ráda Cyrila a Metoděje. Oni tady opravdu zapustili kořeny, oni se tady stali doma.

Před nimi už tady bylo mnoho misionářů – z Německa, z Irska, ze Skotska, z dalekých zemí. Tenkrát se mluvilo staroslověnsky. Ne, že by ti misionáři neuměli tento jazyk, ale ta mentalita byla jiná. Jak se říká, oni si nesedli. Kdežto naopak, Cyril a Metoděj sem opravdu zapadli s těmi našimi předky. Jak se říká, rozuměli si, bylo jim spolu dobře. Ono totiž, když čteme dobře dnešní evangelium, tak to tam je. Když Ježíš posílá před sebou těch dvaasedmdesát učedníků, tak jim dává pokyny. A všimněme si, že jim nedává pokyny, co mají říkat, to jim vyprávěl předtím, ale dává jim pokyny praktické – co mají dělat a co dělat nemají. Hlavně je tam důležité, co dělat nemají: nemají si hrát na nějaké pány, nemají být vybíraví v jídle.

Možná by nás to překvapilo, že u tak vznešeného úkolu, jako hlásat evangelium, někdo řekne: „Vždyť tohle je vedlejší.“ Pro Ježíše ne. Ježíš žádá po těch, kteří evangelium hlásají, aby přizpůsobili svůj život, aby se nestalo to, že život nebo svědectví toho, kdo hlásá to evangelium, bude nevěrohodné. Aby se nestalo to, že ten člověk, který zvěstuje evangelium, by byl překážkou pro přijetí evangelia. Takže jim říká: „Nebuďte upovídaví a nenoste s sebou věci, které by vás zatěžovali - mošnu, topánky a tady tyhle věci. Ale tam nejde jenom o tyto věci, ale jde tam obecně o to: uvažujte, přemýšlejte o tom, co v životě vám bude sloužit a co vás zatěžuje.

Ve druhém čtení jsme slyšeli takovou výzvu od svatého Pavla: Když jsme pověřeni službou, nenecháváme se ovládnout malomyslností, protože Bůh nám milosrdně pomáhá. I Cyril s Metodějem určitě měli chvíle, kdy si říkali: „A má to vůbec cenu?“ Zase nesmíme si to idealizovat, že by hned všichni byli ochotní přijmout křesťanství a zapomenout na pohanské zvyky a na to, co tady bylo. I oni určitě přemýšleli o tom, jestli pokračovat nebo ne. Ale tenhle úryvek, to, co jsme slyšeli i my, jim dávalo sílu jít dál.

„Protože my všichni se snažíme nehlásat sebe.“ I oni nehlásali sebe, ale hlásali Krista. Kristus všude tam, kam chtěl sám přijít, před sebou posílá svoje učedníky. A o toto tady jde.

Bratři a sestry, v církvi, když slavíme nějaký svátek, nevzpomínáme jenom na to, co bylo, na to, že se něco stalo, že někdy někde někdo žil nebo že Ježíš něco třeba udělal před dvěma tisíci lety, ale vždycky to vztahujeme do současnosti a ten svátek Cyrila a Metoděje dnes nám má připomenout, že my všichni, protože jsme pokřtěni, jsme povoláni k tomu, abychom hlásali evangelium. My všichni se můžeme považovat za těch dvaasedmdesát učedníků, které Pán posílá před sebou a my všichni jsme vyzváni k tomu, abychom poslechli Ježíšovu výzvu: „Proste Pána žně.“

Naši předkové, když chtěli, aby sem přišel Cyril a Metoděj, museli vypravit poselstvo. Nejprve ho vypravili k papeži, a potom ho vypravili do Byzance. U papeže, protože to z politických důvodů nebylo možné, nedostali nikoho, ale on jim poradil, aby šli do té Byzance, a na ten druhý pokus vlastně císař Michal III. posílá ty nejlepší, které má.

I na tohle mysleme, že ti naši předkové pro to museli něco udělat. Museli říct: „Ano, my chceme. My chceme, aby sem někdo přišel, aby nám někdo pomohl. Nepovedlo se to na první pokus, ale na druhý. Mysleme na to, že hlásání evangelia není bez obtíží, ale mysleme na to, co říká svatý Pavel: „Nenecháváme se ovládnout malomyslností, protože Pán nám milosrdně pomáhá.“



Výběr homilií ke stejnému liturgickému svátku


Posunout se od falešných bohů k Bohu pravému

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2023 - středa , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Posunout se od falešných bohů k Bohu pravému8:08


Církev má být misijní

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2022 - úterý , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Církev má být misijní9:38

Bratři a sestry, vlastně je známá ta žádost moravského knížete Rostislava císaři Michalovi III. do Byzance, kdy žádá o vyslání věrozvěstů. On by si přál biskupa. Tam se doslova říká, když se to přeloží: „Náš lid se odřekl pohanství a kristianský zákon prijal.“ To by se dalo přeložit jako přijal náboženství.    Více...


Cílem té mise je záchrana, rozšíření pokoje

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2021 - pondělí, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Cílem té mise je záchrana, rozšíření pokoje9:46

Bratři a sestry, texty, které jsme právě vyslechli, se velmi, velmi hodí k tomu, koho si dnes připomínáme.

Vlastně začalo to celé opravdu tady tím, že „potom Pán ustanovil ještě jiných dvaasedmdesát učedníků“. Jenom Lukášova 10. kapitola začíná slovem „potom“, ale je jasné, že když je nějaké „potom“, tak bylo nějaké „předtím“, a o to právě Lukášovi jde.    Více...


Poslání církve

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2020 - neděle , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Poslání církve10:50

Bratři a sestry, texty, které jsme teď slyšeli, byly schválně vybrány k dnešnímu svátku svatých Cyrila a Metoděje. Jsou to texty, které vlastně mluví o poslání církve. Text z evangelia podle Lukáše je vysloveně misionářský. Pak je zde to čtení ze Starého zákona z knihy proroka Izaiáše, a ta kniha proroka Izaiáše je nazývána evangeliem Starého zákona.    Více...


Projekt pro Moravu

P. Mgr. Miroslav Dibelka, SDB
05.07.2019 - pátek , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Projekt pro Moravu12:40
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 2.63 MB]

Milí přátelé Boží, moji bratři a sestry, svatí jsou viditelnými svědky svatosti v Boží církvi. Nejsou to nějací nadlidé, nejsou někým mezi Bohem a obyčejným člověkem. Jsou nejlidštějšími z lidí. Oni zachraňují církev z její průměrnosti.    Více...


Světlo projektu pro Moravu

P. Mgr. Miroslav Dibelka, SDB
05.07.2018 - čtvrtek, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Světlo projektu pro Moravu6:27
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 1.19 MB]

Milí přátelé, bratři a sestry v Kristu, svatí jsou viditelnými svědky svatosti Boží v církvi. Nejsou to nějací nadlidé. Nejsou někým mezi Bohem a obyčejným člověkem. Jsou nejlidštější z lidí. Oni zachraňují církev z její průměrnosti.    Více...


Úspěch činnosti Cyrila a Metoděje stál na chudobě, pokoře a na absenci touhy po moci

P. Mgr. Miroslav Dibelka, SDB
05.07.2017 - středa , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Úspěch činnosti Cyrila a Metoděje stál na chudobě, pokoře a na absenci touhy po moci5:54
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 1.15 MB]

Milí přátelé Boží, bratři a sestry v Kristu, děkuji vám, že jste přišli na dnešní slavnost. Misie těchto svatých bratří byla velmi úspěšná. Co děli? Jak se chovali, že měli takový úspěch i přes tvrdý odpor jejich protivníků? Protože měli své protivníky, své odpůrce, kteří nesouhlasili s jejich stylem, způsobem pastorace.    Více...


Zlo nemůže pohltit dobro, tak jako tma nemůže pohltit světlo

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2016 - úterý , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Zlo nemůže pohltit dobro, tak jako tma nemůže pohltit světlo10:20
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 2.31 MB]

Bratři a sestry, pokus si říkáte, že to evangelium jsme slyšeli teď v neděli, tak si to říkáte naprosto přesně a správně. Je to taková trošku past na kazatele, a tak já jsem využil toho, že v neděli jsme to nečetli úplně celé a nechal jsem si pro tuto chvíli závěrečný odstavec o tom, jak se ti učedníci vracejí, a mluví se tam třikrát o tom, jak se vracejí s radostí.    Více...


Musíme najít v křesťanství svou identitu

P. Mgr. Jiří Buchta
05.07.2015 - neděle , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Musíme najít v křesťanství svou identitu12:05
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 2.56 MB]

Bratři a sestry v Kristu, znovu stojíme na prahu prázdnin a připomínáme si velké postavy, a doslova bych řekl, naší národní identity. Přišli k nám z jihovýchodu, přinesli nám Krista, a když se člověk podívá na dějiny našeho národa nebo našeho státu, tak vidí prostě, že víra nebyla pouhým přívěškem, ale že to bylo něco, co formovalo naši kulturu, naše smýšlení.    Více...


Cyril a Metoděj se nenechali ovládnout malomyslností

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2013 - pátek , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Cyril a Metoděj se nenechali ovládnout malomyslností9:33
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 2.03 MB]

Bratři a sestry, všechny texty Písma svatého, které jsme slyšeli, se velice dobře hodí k tomu dnešnímu svátku, k tomu životnímu příběhu Cyrila a Metoděje. A pro nás jako věřící je důležité právě vnímat jejich život pohledem Písma, tou optikou Písma, jak se někdy říká.    Více...


Svatí Cyril a Metoděj přišli, aby nám odhalili smysl našeho života

P. Ing. Mgr. Dr. Pavel Konzbul
05.07.2011 - úterý , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Svatí Cyril a Metoděj přišli, aby nám odhalili smysl našeho života5:22
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 1.18 MB]

Milí přátelé, jak dnešní oslavenci svatý Cyril a Metoděj, tak i Mistr Jan Hus, kterého si připomíná státní kalendář zítra, jsou vlastně takové oběti totalitního režimu.    Více...


Svatí jsou výzvou k udržování vztahů

P. Ing. Mgr. Dr. Pavel Konzbul
05.07.2010 - pondělí, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Svatí jsou výzvou k udržování vztahů5:14
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 0.93 MB]

Nejen Ježíšovi učedníci, nejen svatý Cyril a Metoděj, ale všichni jsme jako křesťané posláni k lidem úspěšným i k lidem neúspěšným, k lidem, kteří propadli slávě, penězům nebo třeba i drogám. Všem těmto lidem máme přinášet Boží slovo, máme jim zvěstovat a svědčit o své víře a máme to dělat takovým způsobem, aby naše svědectví pro ně byla pozitivní nabídka, aby se neobrátili k Bohu ze strachu, ale aby důvodem jejich obrácení byla radost.    Více...


Všichni pokřtění musí být hlasateli evangelia

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2006 - středa , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Všichni pokřtění musí být hlasateli evangelia11:11
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 28 kb/s, 2.31 MB]

Bratři a sestry, vždycky, když je nějaký velký svátek, tak je těžko o tom mluvit, kázat, protože je tady nebezpečí, že člověk sklouzne do nějakých frází, a troufám si říct, že ten svátek svatých Cyrila a Metoděje je jeden z nejvýznamnějších svátků tady u nás na Moravě, mám na mysli svátků lidí.    Více...


Důležité je, co říkají svatí nám

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2005 - úterý , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Důležité je, co říkají svatí nám9:20
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 28 kb/s, 1.94 MB]

Bratři a sestry, v neděli odpoledne jsem se dostal k tomu, že jsem si vzal do ruky Katolické noviny. Musím se přiznat k tomu, že jsem je zatím jenom prolistoval, ale zaujal mě tam jeden takový nadpis.    Více...


Jak by jednal na mojem místě Pán Ježíš?

P. Mgr. Václav Rychlý, OPraem
05.07.2004 - pondělí, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Jak by jednal na mojem místě Pán Ježíš?14:33
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 27 kb/s, 2.82 MB]

Přiblížilo se k nám Boží království. Ale jsme schopni to Boží království přijmout do svého srdce? Je nás čím dál tím méně. V posledním sčítání věřících v kostelích (ne těch, kteří se přihlásili při sčítání obyvatel, ale těch, kteří prakticky chodí na bohoslužby, žijí s církví) se tak ukazuje, že je to jenom pět procent v našem národě.    Více...


Otevřené oči a srdce na pravém místě

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
05.07.2003 - sobota , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
příslušné slovo Boží: 1. čtení Iz 61,1-3; 2. čtení 2 Kor 4,1-2.5-7; evangelium Lk 10,1-12.17-20;

Bratři a sestry, dnešní den se kazatelé soustřeďují na dvě témata: buď se káže tak nějak oslavně o Cyrilu a Metodějovi anebo se v tyto dny tak nějak s kazatelen pláče nad tím, že máme málo kněží. Já bych se pokusil oběma těm tématům vyhnout, ale přesto bych chtěl mluvit o Cyrilu a Metodějovi a o tom vlastně, co spojuje jejich a naši dobu.

Víte, nesmíme si tu jejich dobu nějak idealizovat. Pokud si vzpomenete na na dějepis, tak období Velké Moravy v minulých padesáti letech bylo tak nějak oslavováno jako první společný stát Čechů a Slováků.    Více...


Všechna práva vyhrazena římskokatolické farnosti a autorům příspěvků.