Pátek 03.05.2024, sv. Filip a Jakub, Alexej
Hledat: Vyhledat
Rubrika Homilie

Znamení kříže

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
14.09.2003 - neděle , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Svátek Povýšení svatého kříže
příslušné slovo Boží: 1. čtení Nm 21,4b-9; 2. čtení Flp 2,6-11; evangelium Jan 3,13-17;

Znamení kříže11:20
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 27 kb/s, 2.59 MB]

Bratři a sestry, jak asi většina z vás ví, tak svatý kříž měl dřív v kalendáři dva svátky, jeden v květnu a jeden tady v září. V květnu se tomu říkalo „Nalezení svatého kříže“ a připomínali jsme si den, kdy císařovna svatá Helena v troskách Jeruzaléma našla zbytek Kristova kříže, to příčné břevno. A ten dnešní svátek, jak jsem říkal na začátku mše svaté, to byl den, kdy už od pátého století byl v Jeruzalémě veřejně vystavován a uctíván tento zbytek Kristova kříže. Později se stalo, že Peršané vtrhli do svaté země, všechno to tam nebo skoro všechno to tam zničili, pobořili kostely, co se dalo pobrali a odnesli. No, ale zas oni byli za nějakou dobu poraženi a ty věci se vrátily do Jeruzaléma, to co bylo ukradeno, a vrátila se tam také tato relikvie Kristova kříže. Tak později byl tento svátek spojován tady s návratem této části Kristova kříže zpět do Jeruzaléma.

Ale co nám ten dnešní svátek chce připomenout? My jsme často obklopeni znamením kříže. Máme kříž ve svých domovech, na stěnách našich bytů, kříž potkáváme třeba i takhle, když jdeme někde po městě nebo v přírodě jsou postavené kříže, na hřbitově máme kříže, na každém kostele je kříž, my začínáme a končíme svoje denní modlitby znamením Kristova kříže, když sem jdeme do kostela, namočíme ruku do kropenky se svěcenou vodou a máme udělat kříž. Ono někdy je to takový krucánek jenom jakýsi, poboucháme se na prsou a k tomu kříži to má hodně daleko. Ten dnešní svátek nás chce vybídnout k tomu, abychom uvažovali, co pro mě Kristův kříž znamená. Učitelé modlitby a duchovního života říkají, že na Golgotě stály tři kříže. Ten, na kterém visel Kristus, byl kříž obětavé lásky. Potom tam byl kříž toho lotra, který litoval – to je kříž lítosti. No a potom ten třetí, to je kříž lhostejnosti.

Jak to vypadá s mým životem? Protože ať chceme nebo nechceme, tak se stavíme pod některý tento kříž. Buď pod kříž obětavé lásky anebo pod kříž lítosti. Pak je všechno v pořádku. Ale jestli se stavíme pod kříž lhostejnosti – že je mi to všechno jedno, tak je to špatné. Ten kříž je symbol, je to znamení. Každý symbol, každé znamení, ukazuje na něco dalšího. Na něco nebo na někoho, kdo stojí za tímto znamením. Ten kříž, to není žádná magie. To není o tom, že když se budu křižovat často, že mě nemůže potkat nic zlého. Ne. Jak to řekl Pán Ježíš, že Bůh ho poslal proto, aby každý, kdo v něho věří, měl život věčný. Už v tom Starém zákoně na poušti šlo o to, že každý, kdo se podíval na měděného hada s vírou, byl uzdraven. On tím, že se podíval, tak vyjádřil svoji víru, že věří v to, že bude zachráněn.

A takhle to funguje, bratři a sestry, i v Novém zákoně, i v našem životě. Nemůže se nám ztratit z tohoto víra. Ta víra, která se projevuje třeba obětavou láskou, víra, která se projevuje lítostí. V jednom vyprávění, které mluví o tom, jak Bůh, když stvořil svět, tak k sobě zavolal zvířata a říká jim, aby si každé to zvíře vybralo, co by chtělo pro to, aby bylo šťastné už na této zemi. Je to takové vyprávění, které je trošku naivní, takže v tom vyprávění se říká, že ptáci si přáli mít křídla, aby mohli létat a byli šťastní. Ryby si přály ploutve, aby se mohly prohánět ve vodě a byly šťastné. Gazely a antilopy si přály rychlé nohy, aby mohly běhat a byly šťastné. Tygr si přál silné zuby, aby ulovil pro sebe potravu a byl šťastný. A Bůh to všem těm zvířatům dal. A teď přišli k Bohu lidé a říkali: „Bože a nás se nezeptáš, co chceme, abychom byli šťastni na této zemi? A Bůh jim říká: „Vy nemůžete být šťastni na této zemi. Dokonale šťastni budete až u mě, protože to je váš domov. Váš trvalý domov není na této zemi. Váš trvalý domov bude v životě se mnou.“ A proto – končí tady ta legenda – zvířata, protože jsou šťastná, tak se dívají na tuto zem. Dívají se k zemi, protože jsou šťastná na této zemi. Kdežto člověk, protože pořád něco hledá, pořád mu něco chybí, tak se dívá vzhůru. Hledá, očekává. A tyto dva pohledy se kříží, tyto dva pohledy vytvářejí kříž.

Bratři a sestry, i my se máme dívat na tuto zemi. I my se o ni máme starat, pečovat o ni. Ale při všech těch starostech a při veškeré té péči, máme také vzhlédnout vzhůru, k Bohu, našemu Otci. Protože šťastni budeme jenom tam, až budeme s ním nebo jenom tehdy, až budeme s ním.

Ten dnešní svátek nám chce připomenout, že při všech těch našich těžkostech, trápeních, se můžeme podívat na kříž. Na tom kříži visí Ježíš, který tam byl první. On tam byl před námi. Při všech těch těžkostech si máme uvědomit, že jestliže nás něco nepříjemného potkalo, tak Bůh nám určitě dá sílu, abychom tím prošli, abychom v tom neuvázli. Ten dnešní svátek nám má připomenout, za jakou cenu jsme byli zachránění. Ale ten dnešní svátek nám chce také připomenout, že po tom kříži následovalo nedělní ráno – vzkříšení.

Bratři a sestry, ten dnešní svátek nemá nic společného s magií. Ten dnešní svátek nás chce povzbudit k tomu, abychom znamení kříže dělali často. Ale aby v nás toto znamení kříže žilo. Jednak, abychom je udělali pěkně, pořádně, tak, jak to má skutečně vypadat, ale jednak, abychom při tom vzpomenuli na Božího Syna, na Ježíše. Abychom vzhlédli k nebi a uvědomili si, že naše štěstí a náš trvalý domov je u našeho Otce, který na nás čeká.



Výběr homilií ke stejnému liturgickému svátku


Kříž jako symbol setkání

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
14.09.2014 - neděle , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Svátek Povýšení svatého kříže
příslušné slovo Boží: 1. čtení Nm 21,4b-9; 2. čtení Flp 2,6-11; evangelium Jan 3,13-17;

Kříž jako symbol setkání11:05
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 2.19 MB]

Bratři a sestry, vzpomínám si, jak jedna řádová sestra říká: „Víš, mluvit o kříži, to je krásné a jednoduché, ale nést ho, to je problém, to je těžké.“ A myslím, že mi dáte za pravdu všichni. Kříž nám připomíná něco nepříjemného, něco těžkého, něco, čeho bychom se chtěli zbavit.    Více...


Kdo na něho pohlédne, bude uzdraven

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
14.09.2008 - neděle , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Svátek Povýšení svatého kříže
příslušné slovo Boží: 1. čtení Nm 21,4b-9; 2. čtení Flp 2,6-11; evangelium Jan 3,13-17;

Kdo na něho pohlédne, bude uzdraven14:10
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 2.47 MB]

Bratři a sestry, liturgický kalendář tak, jak byl obnoven po II. vatikánském sněmu, se snaží všecky svátky, které patří k sobě, dávat dohromady. To znamená, k tomu dnešnímu svátku Povýšení svatého kříže patří zítřejší památka Panny Marie Bolestné.    Více...


Všechna práva vyhrazena římskokatolické farnosti a autorům příspěvků.