Pondělí 20.05.2024, sv. Klement Maria Hofbauer, Bernardin Sienský, Zbyšek
Hledat: Vyhledat
Rubrika Homilie

Člověče, můžeš přijít

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
06.06.2010 - neděle , kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
Slavnost Těla a krve Páně
příslušné slovo Boží: 1. čtení Gn 14,18-20; 2. čtení 1 Kor 11,23-26; evangelium Lk 9,11b-17;

Člověče, můžeš přijít2:20
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 0.38 MB]

Bratři a sestry, protože bezprostředně po mši svaté bude následovat eucharistická adorace, tak teď bych chtěl zmínit jenom jednu myšlenku z druhého čtení, kdy apoštol Pavel píše: „Právě tu noc, kdy byl Kristus zrazen, vzal při večeři do rukou chléb ...“

Jednak je to nejstarší zmínka o Poslední večeři. Apoštol Pavel tam nebyl v tu chvíli, nebyl ještě učedníkem Ježíše Krista, ale velmi dobře si Pavel uvědomuje, co znamená eucharistie, co znamená mše. Je to znamení jednání Boha.

„Právě tu noc, kdy byl Boží Syn zrazen.“ Tady je zase jednání člověka. Co dělá člověk odvrácený od Boha? No, zlo. Buduje něco? No, nebuduje, boří, ničí, zrazuje, ztrácí. A co dělá Bůh, jak na to reaguje Bůh? Bůh je, můžeme říci, nad tím. Bůh to přemáhá tím, že zůstává, neodchází, ale naopak nabízí tomuto člověku, který se k němu otočil zády, možnost, aby se vrátil zpět.

V červnu jsou dva velké svátky – slavnost Těla a krve Páně a Božského srdce Ježíšova – a obě ty slavnosti nám chtějí připomenout, že Bůh se k nám neotočí zády, že je to člověk, který se obrací k Bohu, eventuelně druhému člověku zády, ale Bůh ne.

Eucharistie nám připomíná nabídku, otevřenou nabídku: „Člověče, můžeš přijít. Je to jenom a jenom na tobě. Jsem tady. Jsem tady pro tebe, jsi pro mě jedinečný, mám pro tebe čas.“

Bratři a sestry, děkujme za tuto nabídku, žasněme nad ní a co nejčastěji ji také využívejme.



Všechna práva vyhrazena římskokatolické farnosti a autorům příspěvků.