Sobota 21.12.2024, sv. Petr Kanisius, Natálie
Hledat: Vyhledat
Rubrika Homilie

Naplno a opravdově

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
26.02.2020, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
POPELEČNÍ STŘEDA
příslušné slovo Boží: 1. čt. Jl 2,12-18; 2. čt. Žalm 51; 3. čt. 2 Kor 5,20-6,2 ; evang. Mt 6,1-6.16-18;

Naplno a opravdově5:54
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 1.34 MB]

Bratři a sestry, většina prorockých knih bývá uvozena nebo začíná nějakým časovým údajem. Že třeba za vlády toho nebo onoho krále vystoupil ten nebo onen prorok. Kniha proroka Joela je tady v tomto výjimkou. Vůbec vlastně se tam nedá poznat, kdy prorok Joel vystoupil, v jaké době žil. Něco málo by se dalo poznat z toho asi, že to bylo v době po exilu, kdy už nebyl žádný král. Ale jsou i tací, kteří říkají, že vystoupil až v době Makabejské, to je v 2. století před Kristem.

Ale celkem správná myšlenka těch badatelů nebo závěr těch badatelů je asi tento. Je úplně jedno, kdy ten prorok Joel vystoupil, protože to, co nám zanechal, to co, je zapsáno, je text, který je platný pro jakoukoliv dobu. A s největší pravděpodobností se totiž jednalo právě o text, který byl přednášený při liturgii, při starozákonní bohoslužbě, a tedy tím pádem, jak říkám, bylo to platné vždycky, má to univerzální platnost a nikdy to tu platnost neztratí.

V první řadě je to ta výzva po té opravdovosti. Když tedy člověče usiluješ o to něco napravit, dělej to pořádně. Platí to vždycky. Platí to v jakémkoliv směru naší činnosti, našeho snažení. Když něco děláme, ať je to pořádně, ať to není napůl.

Potom dál ten prorok vlastně tam vyjmenovává různé stavy, různá období lidského života. Mluví se tam tedy o tom, že svolejte starce, shromážděte děti i kojence, ať ženich vyjde ze svého pokoje, nevěsta ze své ložnice. Chce se tím říct asi tolik, že to úsilí o tu nápravu je nejdůležitější – nejdůležitější v tuto chvíli.

My dělíme svůj čas mezi věci, které jsou, řekli bychom, naprosto zásadní, a pak jsou věci důležité. Důležité, to jsou ty věci, které je třeba vykonat proto, aby rodina fungovala, aby se to nezastavilo, zaměstnání a tyto věci. Ale věci naprosto zásadní jsou ještě nad tím. Potíž je v tom, že člověk, když vykoná ty věci, které jsou důležité, splní ty důležité povinnosti, tak zpravidla bývá tak unavený, že už mu nezbývají síly právě na to, řekli bychom, nejdůležitější, na to zásadní.

V té době postní jsme vyzýváni k tomu, abychom to přehodnotili a aby to, co můžeme nějakým způsobem odsunout, abychom to udělali, aby nám zbyl čas a aby nám zbyly síly. To je to důležité. Nejsme vyzýváni k tomu, abychom to takhle, řekněme, osekali celý rok, ale jsme vyzýváni k tomu, abychom teď, po těch 40 dnů, které předchází Velikonocům, abychom toto udělali a to, co je možné nějakým způsobem odsunout, abychom odsunuli, aby vyplynulo, aby se dostalo, aby zbyly síly a zbyl čas na to základní, na to opravdu podstatné.

Ten prorok tam schválně vyjmenovává i ty věci, které jsou v životě člověka zásadní, to je ta svatba. Dokonce říká právě, že i to úsilí o tu vnitřní obnovu za určitých okolností dostává přednost. On to tam schválně takhle vyhrocuje, aby si toho lidé všimli a aby se nad tím zamysleli a aby o tom uvažovali.

Je tam výzva, aby kněží volali k Bohu mezi předsíní a oltářem. Nevíme, proč zrovna tam, to nějakým způsobem nechápeme, ale to je vedlejší. Ale co je právě to důležité, to zaznělo vprostřed toho textu. A sice to, že: „Obraťte se, protože Bůh je dobrý, milosrdný, shovívavý, plný lásky a slituje se.“

To zaznělo skoro na začátku toho textu. Všichni vlastně jsme ujištěni v tom, že to, co budeme teď dělat, v té době postní, že to má smysl. Že to má smysl a že Bůh to vidí, slyší, vnímá a že to bohatě odmění.

Nakonec toho textu vlastně tam bylo i takové, to není upozornění, ale ujištění, i směrem ven, že tedy když vezmeme vážně tady toto období, tak že i ti, kteří nejsou s námi té stejné víry, kteří vlastně toto třeba dělat nebudou, že i u nich to vzbudí nějaký respekt, že to i tyto nevěřící lidi osloví a že tito lidé si řeknou: „Aha, tak tady jsou lidé, kteří berou vážně svůj život a úsilí o tu vnitřní obnovu.“ A že to tedy bude mít užitek pro nás, ale že to bude i inspirací pro ty, kteří s námi nesdílejí tu stejnou víru.

Kéž tedy tu letošní dobu postní prožijeme s tím největším užitkem, ale hlavně naplno a opravdově.



Výběr homilií ke stejnému liturgickému svátku


Bůh není daleko

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
02.03.2022, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
POPELEČNÍ STŘEDA
příslušné slovo Boží: 1. čtení Jl 2,12-18; 2. čtení 2 Kor 5,20-6,2 ; evangelium Mt 6,1-6.16-18;

Bůh není daleko8:03

Bratři a sestry, dnešní starozákonní čtení i dnešní evangelium vlastně podávají jakési praktické návody, jak by se měl chovat člověk, který uznává svou chybu, svou vinu, a chce ji především napravit.

Chtěl bych se společně s vámi krátce zastavit u toho textu z knihy proroka Joela. On je v několika ohledech velmi zajímavý.    Více...


Vstupme do postní doby upřímně

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
10.02.2016, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
POPELEČNÍ STŘEDA
příslušné slovo Boží: 1. čtení Jl 2,12-18; 2. čtení 2 Kor 5,20-6,2 ; evangelium Mt 6,1-6.16-18;

Vstupme do postní doby upřímně7:58
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 21 kb/s, 1.79 MB]

Bratři a sestry, postní doba nás vybízí k tomu, abychom přemýšleli. A o čem? O čem máme přemýšlet? Těch námětů je určitě celá řada a můžeme si vybrat.

Texty, které jsme teď vyslechli, nás vybízejí k tomu, abychom přehodnotili postoje, abychom se zamysleli nad tím, jaké zaujímáme postoje k tomuto světu, k Bohu, k sobě, k druhým lidem.    Více...


Obnova v postní době

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
21.02.2007, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
POPELEČNÍ STŘEDA
příslušné slovo Boží: 1. čtení Jl 2,12-18; 2. čtení 2 Kor 5,20-6,2 ; evangelium Mt 6,1-6.16-18;

Obnova v postní době7:23
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 30 kb/s, 1.56 MB]

Začínáme dobu, ve které se máme dívat dovnitř, do sebe. Je to doba liturgického roku, ve které mají trošku ustat vnější aktivity a čas, který člověk uspoří, má věnovat sám sobě. Protože každá aktivita vyžaduje určité plánování, ale také vyžaduje určitou sebereflexi, říkáme zpětnou vazbu, hodnocení.    Více...


Bez Boha jsme prach

P. ThLic. Marek Hlávka, farář ve Veverské Bítýšce
25.02.2004, kostel sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce
POPELEČNÍ STŘEDA
příslušné slovo Boží: 1. čtení Jl 2,12-18; 2. čtení 2 Kor 5,20-6,2 ; evangelium Mt 6,1-6.16-18;

Bez Boha jsme prach6:45
[MP3, mono, 16 kHz, VBR 28 kb/s, 1.34 MB]

Bratři a sestry, všechna tři čtení, jak jsme je slyšeli, to je takový program, program pro duchovní obnovu. A to je to, o co má jít v té postní době. To je to hlavní, člověk se má vnitřně obnovit, každý z nás by se takhle měl vnitřně obnovit.    Více...


Všechna práva vyhrazena římskokatolické farnosti a autorům příspěvků.