Rubrika FARNÍK 2/14

MŠE PRO MLADÉ

Jistě jste si všimli, že v posledních měsících v neděli při ohláškách nově zaznělo něco, co se jmenuje "mše pro mladé". Co to je a kde se to ve farnosti vzalo? Jak jistě víte, už mnoho let ve farnosti existují tzv. dětské mše. Ty se konají jednou za měsíc v pátek. Ale v poslední době začala generace dětí z těchto mší dorůstat a moc nových nechodilo. A mše konstruované pro malé děti už nám nemohly přispět tak jako dřív. Z tohoto důvodu jsme se rozdělili - na stávající dětské - sem chodí mladší děti a nově vznikly mše pro mladé asi od 12 let.

A jak tyto mše vlastně vypadají? Každá mše má nějaké téma, první tři jsme zaměřili na víru, naději a lásku. Rozdělíme se na skupiny asi po třech či čtyřech lidech a každá si vezme na starost některou část mše-texty, přímluvy a obětní průvod- a tu má za úkol nějak ozvláštnit. V případě textů skupina vybere z Bible čtení, které se k danému tématu vztahuje, v případě přímluv vymyslí prosby a může ještě něco přidat- například hned na první mši tato skupina donesla několik věcí a přímluvu vztáhla k nim. Při obětním průvodu skupina přinese předmět symbolizující dané téma a řekne krátké zamyšlení. Otec Marek si vždy připraví nějaké zajímavé kázaní. Toto vše nám umožňuje celou mši lépe prožít a ještě se zamyslet nad tématem, které jsme vybrali.

Zatím se scházíme jednou za dva týdny. Na první schůzce vybereme téma a rozdělíme se do skupin, které mají čtrnáct dní na rozmyšlení toho, jak téma zpracují. Druhá schůzka se koná dvě hodiny přede mší. Na této schůzce se trénuje především zpěv písní, které budeme na mši zpívat. Mše se konají jednou za měsíc, většinou třetí týden.

A jaký má toto vše smysl? Existuje několik důvodů. Prvním z nich je, že nám to pomáhá posilnit víru. Dalším je skutečnost, že považujeme za důležité, aby se mládež z farnosti setkávala .

Na prvních dvou mších se nás sešlo kolem dvanácti a rádi bychom mezi sebou přivítali další. Proto zveme všechny, kteří by měli zájem se k nám připojit..

A.R.