Rubrika FARNÍK 1/14

DRAZÍ FARNÍCI

Blíží se Velikonoce, svátky našeho vykoupení a spásy. Na Velký pátek se budeme opět dívat na kříž a budeme rozjímat o Kristově smrti. Tomuto tématu se nevyhnul, ani autor obrazu Madony z Veveří, za Ježíškovu hlavu umístil znamení kříže.

Následující řádky jsou výtahem z připravované brožury o symbolice obrazu Madony z Veveří. Přijmete je jako rozjímání o kříži, které nás má připravit na slavení velikonočních svátků.

Kříž je symbol, který je velice starý, znali a používali jej již Asyřané. V kříži se protínají dvě přímky, kříž spojuje čtyři protikladné body. V ikonografii spojuje kříž nebe a zemi, spojuje čas a prostor. Kříž je symbolem prostředníka, ale také zprostředkování. Kříž, který vidíme za Ježíškovou hlavou, je složený. Jednak je to kříž, který je posetý drahokamy, tomuto kříži se říká gammadium; byl to kříž, který nechal vztyčit císař Konstantin v Jeruzalémě na znamení toho, že křížem Ježíš zvítězil nad hříchem a smrtí. Dnes můžeme vyobrazení tohoto kříže vidět v apsidě baziliky sv. Pudenziany v Římě.

Když se podíváme velmi pozorně, vidíme, že kříž má na koncích ramena rozšířená do tvaru písmene T. Tomuto tvaru se říká antonínský kříž. Myslíme tím Antonína Velikého, zakladatele mnišství a poustevnictví křesťanského východu. V antonínském kříži ožívá symbolika převzatá od pohanských národů, a sice, že v průsečíku kříže je střed světa. V tomto bodě se setkává síla slunce – teplo, světlo a životodárný déšť, tedy to, co člověk potřebuje k životu. Písmeno T, v řecké abecedě Tau, mělo ještě jeden důležitý význam, používalo se v seznamech vojáků pro označení živých členů armády, naopak písmeno Théta u jména vojáka znamenalo, že padl v boji. Poustevníci nosili hole ve tvaru písmena Tau, aby měli neustále na očích, že jsou povoláni k životu.

Autor obrazu tím, že umístil kříž za Kristovu hlavu, chce říci asi toto: V Kristu se protíná smysl života jednotlivce a smysl existence celého vesmíru.

V Kristu je smysl mé existence! Je to pravda?

Přeji požehnané a radostné Velikonoce všem farníkům

Otec Marek


Všechna práva vyhrazena římskokatolické farnosti a autorům příspěvků.