Rubrika FARNÍK 1/12

Jaký světec je vám sympatický a proč?

Položil jsem našim biřmovancům otázku: „Jaký světec je vám sympatický a proč?“ Došlé odpovědi zveřejňujeme, další práce budou v příštím Farníku. Otec Marek

DAVID

David, který se později stal králem Izraele, byl původně jen pasáčkem ovcí ,které patřily jeho otci.V té době vládl král Saul. Neuposlechl však Boha, a proto byl Samuel vyslán aby mezi Jíšajovými syny nalezl budoucího krále. Jíšaj před něj přivedl sem svých synů, ale žádného z nich Bůh nevybral. Nakonec zavolali i Davida, když přišel Bůh řekl „Nuže pomaž ho, to je on!“. Samuel tedy pomazal Davida z krále.

V té době vedl Izrael s Pelištejci válku, do války šli i tři Davidovi bratři. Když jim jednou David nesl jídlo vystoupil z řad Pelištejců obr Goliáš. David se mu odhodlaně postavil pouze s prakem, holí a pěti oblázky, které sebral z nedaleké řeky. Goliáš se mu nejprve vysmál, a pak se začal přibližovat k Davidovi. David sáhl do brašny vytáhl kamínek nabil prak a vystřelil. Goliáš se zhroutil k zemi mrtvý když jej kamínek zasáhl do čela. Vtom okamžiku Izraelští a Judští muži z válečným pokřikem vyrazili proti Pelištejcům.

Král Saul si vzal Davida do paláce a když se ho zmocnil zlý duch David mu hrál a loutnu. Saul se však pokusil dvakrát Davida probodnut kopím, ale když viděl, že se mu pokaždé vyhnu poznal, že od něj odstoupil Bůh, a nyní stojí při Davidovi, odstranil jej ze své blízkosti a ustanovil ho velitelem nad tisíci. David byl na všech svých výpravách úspěšný.

Když si jej král zavolá, pohádají se a David je nucen schovat se u Samuela, ale nakonec když Samuel zemřel se za několik let stává králem.

Toto vyprávění názorně ukazuje, že nezáleží na síle a ne také na důvtipu a odhodlanosti. U Davida stál také Bůh a díky tomu byl schopen postavit se Goliášovi a nakonec se z obyčejného pasáčka stává král celého Izraele.

O. Šanca

SVATÁ TEREZIE Z AVILY

Jedna ze svatých, které mám nejraději, je Terezie z Avily. Je mi sympatická, protože to byla žena velice temperamentní a impulzivní. Měla úžasný organizační talent, nebyla z těch, která se jen krčí v koutku, dokázala ostatním říct, co si o nich myslí. Když jí ve dvanácti letech zemřela matka, vzala to statečně, a prosila Pannu Marii, aby se ona stala její matkou.

Když jí bylo dvacet let, vstoupila do karmelitského řádu v Avile. Byla tak trochu rozervána mezi přátelstvím k Bohu a přátelstvím k lidem. Založila klášter bosých karmelitek v Avile, klášter vyznačující se větším odříkáním a životem v ústraní, který byl v očích všech opravdovým „koutkem nebe“. Terezie byla za svého života známá jako matka a učitelka, schopná „naučit duše, aby milovali Boha“. Byla plně ponořená v Bohu, avšak také veselá a velice schopná navazovat vztahy a udržovat hluboká přátelství. I přes tento velice aktivní život měla Terezie čas i psát knihy a básně. Je pro mě velkým příkladem v tom, jak důvěřovala Bohu a vlastně ve všem, co dokázala. Chtěla bych milovat Boha stejně, jako ona, protože jak řekla: „Jedna osoba s opravdu vřelou láskou k Bohu je užitečnější než množství vlažných duší.“

A. Ročková