Rubrika FARNÍK 2/11

JAK BYLO NA SVĚTOVÉM SETKÁNÍ MLÁDEŽE S PAPEŽEM BENEDIKTEM XVI. V MADRIDU

Světového setkání mládeže s Benediktem XVI. v Madridu jsem se zúčastnila s brněnskou farností Židenice. Odjížděli jsme v pondělí 8. srpna. Program celého setkání byl rozdělen na dvě části: Předprogram v diecézích Španělska a Setkání v Madridu.

PŘEDPROGRAM – TARRAGONA

Tarragona je městečko v katalánské diecézi (Katalánsko je část Španělska), kde jsme se všemi českými poutníky strávili první týden Světového setkání. Z Tišnova jsme tam dorazili po 48hodinové cestě v autobuse, která obsahovala devítihodinovou přestávku ve Francii. Každý den jsme společně zahajovali ranní modlitbou v Českém národním centru a večer končili mší svatou. Přes den jsme mohli zdarma navštěvovat místní historické památky, trávit čas v nádherně upravených stinných parcích nebo se koupat v moři, které nám bylo skvělým osvěžením v celodenním teple přes 45°C. V sobotu jsme jeli na výlet do Barcelony, kde jsme slavili mši svatou s poutníky celého světa ubytovanými v Katalánsku a také navštívili slavnou katedrálu Sagradafamília, stavěnou už přes 125 let.

Druhý týden jsme strávili v Madridu. Všichni Češi (cca 3 000 poutníků) byli ubytovaní v tělocvičně jedné z místních škol. Společný český program se skládal z ranní mše svaté, dopolední katechteze vedené vždy jedním z našich biskupů (např.: Mons. Graubner, Mons. Duka, Mons. Lobkowicz) a z diskusních skupinek. Odpoledne bylo vyhrazeno pro Festival mladých-kulturní programy všech zemí, otevřené galerie a historické památky po celém městě. Avšak většina Čechů odpoledne trávila v chládku restaurací a parků. Večer pak byl zajištěn program buď v Českém národním centru v češtině v podobě mše svaté, eucharistické adorace a křížové cesty, nebo společný celosvětový program: mše svatá ve španělštině, přivítání Svatého otce, křížová cesta se Svatým otcem. Vyvrcholení celého setkání se konalo v sobotu 21. srpna na madridském letišti Cuatrovientos.

NA LETIŠTI CUATRO VIENTOS

Sobotní den jsme započali mší svatou a všichni poutníci, to znamená asi 3 milióny lidí, se vydali pěšky na cestu směr letiště, kde mělo proběhnout setkání se Svatým otcem. Během cesty ukrutným vedrem se nám dostávalo osvěžení díky místním lidem, kteří na nás stříkali vodu z oken a balkónů. Po příchodu na letiště jsme byli rozděleni do sektorů, kde jsme strávili celé horké odpoledne i celou noc. Dostali jsme příděl vody a jídla a k večeru za námi přijel i Sv.otec Benedikt. Když začal se svým projevem k nám mladým, rozpoutala se bouřka asi 40 minut opravdu ledového deště. Mohlo by se to zdát jako úplně pokažené setkání, ale právě ty kapky vody nás všechny povzbudily k modlitbě a zpívání písniček našemu Pánu. Když přestalo pršet, měli jsme společnou eucharistickou adoraci, kterou zakončil další déšť, kvůli kterému byl zrušen všechen další plánovaný program. A tak jsme zalehli na zem do spacáků a probudili se až v neděli ráno. Setkání na letišti bylo zakončeno ranní mší svatou se Svatým otcem. Při bouřce zmokly všechny hostie, a tak ke přijímání šli jen někteří. Poté se všichni poutníci začali odebírat zpět do města na místa ubytování. Než jsme odjeli z Madridu, museli se všichni sbalit a povinně vysprchovat! Pak jsme se vydali na dvoudenní cestu autobusem směr naše vlast. Do Tišnova jsme dorazili po šestnácti dnech ve večerních hodinách.

Osobně jsem na setkání byla jako účastník a také jako vedoucí našeho autobusu. A mohu říct, že na tohle setkání s mladými křesťany, Benediktem XVI. a hlavně a s Kristem snad nikdy nezapomenu.

Terka Petrášová