Rubrika FARNÍK 2/11

CESTA DO SVATÉ ZEMĚ

Milí farníci, ráda bych se s vámi podělila o dojmy z poutní cesty do Svaté země, kterou jsem absolvovala 22.- 31. října 2011. Tuto cestu jsem vyhrála v soutěži Katolického týdeníku. Pouť organizovala cestovní kancelář Křížek, duchovního vedení se ujal P. Petr Prokop Siostrzonek. Byla to skutečně cesta duchovní obnovy, posílení víry a mnohdy jsme si také uvědomili chyby ve svých postojích a ve svém smýšlení.

Pouť jsme zahájili v Břevnovském klášteře mší svatou a požehnáním na cestu. Do Tel Avivu jsme přiletěli brzy ráno, přesedli jsme do klimatizovaného autobusu, který nás dovezl na kraj pouště – Wádí Quet. Otevřel se nám pohled na nekonečné hory písku a kamení, sem tam jsme zahlédli kousek bodláčí, vpravo v dáli bylo v oparu vidět Jericho a hora Pokušení. Zde jsme začali pouť slavením mše svaté. Po ní následovalo agapé zajištěné panem doktorem Křížkem.

Naše putování pokračovalo nejprve po místech spojených se Starým zákonem: Davidův vodopád, Kumrán – místo nalezení svitků Písma, Jordán – místo působení sv. Jana Křtitele. Zde jsme také vstoupili do vod Jordánu a obnovili své křestní sliby. Následovala prohlídka Herodionu – hory uměle vybudované králem Herodem. Následovala cesta do Betléma, místa narození Páně, a do Zippori, kde prožil Pán Ježíš své dětství a mládí.

V Káně Galilejské jsme si připomněli začátek veřejného působení Pána Ježíše. Zde se konala obnova manželských slibů. Prohlédli jsme si také horu Tábor, kde nás očekávala téměř svatební hostina před vstupem do areálu. Pak přišla na řadu další místa: hora Blahoslavenství, Kafarnaum, Genezaretské jezero, Tabgha, kde Pán rozmnožil chleby a ryby, Primát sv. Petra – místo, kde Pán Ježíš ustanovil sv. Petra hlavou církve.

Každá návštěva místa byla spojena se čtením z Písma svatého, které se vztahovalo k příslušnému místu nebo události. Potom P. Prokop několika větami navodil atmosféru k meditaci a k modlitbě. Každý den jsme začínali společnou modlitbou nebo slavením Eucharistie. Pouť byla připravena do detailu i časově, např. ranní mše svatá v místě narození Pána nebo mše svatá na místě Primátu sv. Petra s pohledem na Genezaretské jezero v pozdní odpolední době, kdy slunce zvolna zapadalo. Ani se nám nechtělo odtud odejít. A tak by se dalo popsat každé místo, ale na to by ani celé číslo Farníku nestačilo.

Plni dojmů a zážitků jsme se vydali do Jeruzaléma, abychom se pokusili pochopit, jaké byly poslední hodiny života Pána Ježíše. Vstoupili jsme, jako praví poutníci, do Jeruzaléma pěšky. Šli jsme údolím potoku Cedron do Getsemanské zahrady, kde jsme se zastavili na čtení a meditaci o opuštěnosti Pána. Následovala návštěva baziliky Všech národů a potom jsme pokračovali a vstoupili branou do Starého Města. Večer jsme se zúčastnili židovské bohoslužby v synagoze, pak následovala procházka židovskou čtvrtí, kde jsme se stali svědky slavení šabatu. Druhý den jsme procházeli město, prohlédli jsme si památná místa a vyslechli výklad. Odpoledne jsme vykonali pobožnost křížové cesty na Via Dolorosa. Milý úsměv, dobré slovo a bakšiš dr. Křížka otevřel některé kaple zastavení, které obhospodařují jiné církve, a tak jsme mohli v klidu prožít jednotlivá zastavení. Když jsme procházeli úzkou a rušnou cestou, mohli jsme si představit, v jakých podmínkách nesl Kristus kříž – za nás.

V neděli časně ráno jsme se zúčastnili mše svaté v chrámu Božího hrobu a po ní jsme vystoupili na střechy jeruzalémské, kde nám dr. Křížek připravil snídani. Takový zážitek se nedá popsat, to se musí prožít. Odpoledne jsme vystoupili ke kapli Nanebevstoupení Páně na Olivové hoře a potom popošli kousek níž, kde se otevřel nádherný výhled na Jeruzalém. Zde jsme duchovní část pouti ukončili.

Tato pouť zůstane v našich srdcích a myslích do konce života.

M. Balabánová


Všechna práva vyhrazena římskokatolické farnosti a autorům příspěvků.