Rubrika FARNÍK 2/10

OPRAVY V ROCE 2010

Veverská Bítýška

V letošním roce začaly velké opravy v objektu kostela. V jarních měsících byly na kostele posíleny okapní svody, aby nepřetékaly rýny a nedocházelo poškozování fasády kostela. Tato oprava byly financována z peněz farnosti.

Další důležitou změnou na Bítýšském kostele jsou nové hodiny. Vlastně je pořízen nový hodinový stoj. Ciferník a rafiky zůstaly původní. Podle nových hodin si můžeme všichni řídit svoje hodinky, jsou řízené signálem z Frankfurtu nad Mohanem. Obnova hodin byla financována z příspěvku městyse Vev. Bítýška.

V létě proběhla generální oprava zvonové stolice, byly odstraněny všechny zrezivělé kovové nosníky a některé červotočem narušené dřevěné nosníky. Celá zvonová stolice je nyní zhotovena z dubových trámů. Aby bylo možné provést tuto opravu, bylo nutné ze stolice odmontovat zvony, proto se nyní v Bítýšce nezvoní. Než budou zvony osazeny zpět na svá místa a začnou zvonit, je nutné nechat zhotovit nové závěsy, nová srdce a nové pohony pro automatické zvonění. Proč? Protože ty staré po 45 letech provozu dosloužily. Tato oprava byla financována z peněz Ministerstva kultury a z peněz farnosti.

Další opravou, která zaujala většinu Bítýšských chodících kolem kostela, byla výměna části krovu kostela. Když dělníci sundali trámy prolezlé dřevomorkou, všichni mohli vidět, že krov kostela je v havarijním stavu. Tato oprava je velmi nákladná a bude trvat několik let, celkový rozpočet dosahuje částky Kč 3 400.000,- Oprava byla financována z příspěvku Jihomoravského kraje, příspěvku městyse Vev. Bítýška a z peněz farnosti.

Ti z vás, kteří se pozorně díváte na průčelí kostela, možná jste si všimli, že byla dokončena rekonstrukce oken v průčelí kostela. Rekonstrukce byla financována z příspěvku městyse Vev. Bítýška.

Ještě chci zmínit jednu stavební akci, a to budování farního centra v objektu fary. Několik roků tato akce nepostupovala kupředu pro nedostatek finančních prostředků. V letošním roce výrazně postoupila kupředu a je reálné, že příští rok bude farní centrum dokončeno. Celá stavba je hrazena dvěma firmami z Brna, jako sponzorský dar pro farnost Vev. Bítýška.

Otec Marek

Lažánky

V letošním roce pokračovaly práce na zdvojení oken ve farním kostele v Lažánkách. Byly také zhotoveny a namontovány dveře oddělující schodiště na kůr a půdu kostela. Nyní je zdvojeno šest oken, dalších pět ještě čeká na tuto úpravu, kterou by bylo potřeba dokončit co nejdříve, a to vzhledem ke vzrůstajícím cenám elektrické energie. Všechny tyto práce byly hrazeny z peněz farnosti.

Další prací, která byla realizována, je zateplení stropu hlavní lodi kostela, zbývá zateplit boční kapli. Tyto práce byly hrazeny z daru sponzora.

Během roku se vyskytla jedna neplánovaná oprava, a to oprava varhan. Můžeme mluvit o závadě způsobené stářím stroje. Faktem je, že varhany téměř dva měsíce nehrály, než varhanář vyrobil a namontoval potřebné nové díly. Oprava byla financována z příspěvku Obce Lažánky a z peněz farnosti.

V kapli za sakristií lažáneckého kostela se objevila na jaře letošního roku dřevomorka. Usadila se ve stěně kostela (to je velmi nepříjemné), napadla a zničila dřevěnou podlahu v kapli, položenou teprve před třemi lety. V kapli byla položena izolace, která má zabránit pronikání dřevomorky ze zdi do dřevěné podlahy. Dále byly zhotoveny nové polštáře podlahy, prostor mezi polštáři byl vyplněn keramzitem a bude položena nová podlaha. Práce byly vykonány brigádnicky. Materiál byl uhrazen z prostředků farnosti.

Na jaře letošního roku bylo nutné řešit otázku péče o farní zahradu. Tohoto úkolu se ujali mladí muži z farnosti a musím podotknout, že jej svědomitě plní. Aby mohli dobře vykonávat tuto práci, bylo nutné zakoupit travní sekačku, vyžínač trávy a některé další pomůcky. Vše bylo hrazeno z prostředků farnosti.

Na Lažáneckou faru byly zakoupeny tři jídelní stoly, židle a nový sporák. Finanční prostředky na tento nákup byly získány z pronájmu fary.

Chudčice

Nejdříve byla dokončena úprava zpovědní místnosti. Pro některé farníky je nezvyklé, že je kněz vidí, na druhou stranu pro starší a hůře pohyblivé farníky je důležité, že si mohou sednout a svátost smíření přijmout ve větším pohodlí.

Pokračovaly přípravy na opravu vstupu do kaple, byly zakoupeny dlaždice potřebné na obložení schodů. Příští rok, půjde-li vše podle plánu, bude vstup do kaple nově vydlážděn. Nákup dlaždic byl financován z prostředků farnosti.

Je třeba také zmínit, že Obec Chudčice poskytla finanční příspěvek na provoz kaple v Chudčicích.

otec Marek