Rubrika FARNÍK 2/10

MALÝ PŘÍSPĚVEK O LITURGICKÉ HUDBĚ

V době, kdy lidé se již nesetkávají ke společnému zpěvu a vyprávění, v kostelích nadále zastává hudba důležitou roli: k projevům radosti, modlitby i oslavy. Takže možná budeme vděčit církvi (stejně jak za dob Cyrila a Metoděje) za zachování kultury v našich zemích.

V naší farnosti se snažíme doplnit úsilí varhaníka, kantorů-ministrantů a dospělého sboru ještě pravidelně sloužící scholou z řad dětí a mladých. Navázali jsme tak na Pavlu Plachou, která vytvořila základ tohoto hudebního společenství. Kantoři v čele s p.Vladimírem Krátkým a kantorem Jakubem Krystkem tvoří pružnou liturgickou jednotku a jejich práce je obdivuhodná. Schola by mohla jejich službu rozšířit a pomocí písní a žalmů napomoci mladým objevovat krásu nejen hudby , ale i liturgických textů. Chrámový sbor zase výjimečným způsobem okrášluje sváteční bohoslužby.

Letos na Vánoce chceme se scholou dokončit „Zpěvy u jesliček“ od básníka Václava Renče zhudebněné loni zemřelým paterem J. Olejníkem. Budeme zpívat na slavnost Narození Páně 25.prosince.

Doufáme, že nás objevování KRÁSY povzbudí uprostřed starostí všedních dnů.

TM