Rubrika FARNÍK 2/10

ÚVOD

Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem, v kterých má Bůh zalíbení.
Lk 2,14

DRAZÍ FARNÍCI,

tento citát z evangelia zná hodně lidí, ale ten konec je nějaký jiný. Nepatří tam …pokoj lidem dobré vůle? Ano, toto zakončení slýcháme často, je to napsáno nad většinou betlémů, zpívá se to v koledách. A nás napadá otázka: „Jak je to správně, jak to má být?“ A nebo ještě něco jiného nás napadá: „Dejte mi s tím pokoj, mě to nezajímá!“ Myslím, že by nás to mělo zajímat.

Problém nám pomohou vyjasnit okolnosti, kdy a kde byla věta pronesena. Většina lidí (i nevěřící) ví, že větu zpívali andělé. Odpověď na otázku: kde ji zpívali? To už bude slabší. Hodně lidí odpoví, že v Betlémě u místa narození. Ale kdepak, andělé tento chvalozpěv zpívali před pastýři, kterým zvěstovali narození Mesiáše.

Pastýři, jak už jsem zmínil v několika promluvách, nebyli zrovna vzorem ve víře a v zachovávání přikázání, spíš je můžeme označit za lidi, kteří stáli na okraji společnosti. A těmto lidem jako prvním je oznámeno narození Spasitele a je jim zjevena pravda, že Bůh má zalíbení v nás lidech. Bůh nám nastavuje zrcadlo, protože my často nemáme zalíbení v druhých lidech. Nechceme je vidět, nechceme s nimi mluvit atd…

Bůh má zalíbení v lidech, kteří jsou si vědomi své slabosti, svých chyb a mají dobrou vůli s nimi zápasit. Oba překlady mají svůj díl pravdy.

Až tedy uslyšíme při vánoční bohoslužbě slova tohoto chvalozpěvu, vztáhněme je na sebe a radujme se z toho, že Bůh má zalíbení ve mně, v každém z nás.

Ze srdce Vám všem přeji pokojné a radostné svátky Božího narození.

Váš otec Marek