Pátek 03.05.2024, sv. Filip a Jakub, Alexej
Rubrika Farník 2/08

Farní kafování podruhé

Tak jsme se po roce všichni opět sešli. Nejdřív v kostele na mši svaté, která byla poděkováním za letošní úrodu a poté všichni zamířili na faru. Jak jsme slyšeli v kázání, byl pro obdobu společného setkání používán výraz „ Agape“. Nedalo mi to a trošku jsem za tímto výrazem zabrouzdala na internetu a tohle jsem našla. Význam tohoto slova je například jedním z několika řeckých výrazů pro lásku. Množné číslo agapai je výrazem pro „hody lásky“ (společné stolování), jež v počátcích křesťanství provázely bohoslužbu jako výraz vzájemnosti a starosti o chudé. Což bylo jistě velmi potřebné a chvályhodné. Ale cituji : „Později byly agape vlastní od večeře Páně odděleny, a tím se stalo, že vplížil se do nich mnohý zlořád, hlavně obžerství a nestřídmost, sobectví, protože bohatší přinesené pokrmy sami mezi sebou snědli a chudině z nich ničeho nedopřáli, a chudí opět lakotně pokrmy s sebou domů odnášeli.

Od IV. stol. vycházely z obyčeje, až zcela vymizely." Ale teď už zpět ke kafování. Letos nebylo tak příznivé počasí jako loni, i když jsme se sešli prakticky o měsíc dřív, už 21. září, ale přesto se nás sešlo hodně a hlavně přišli opravdu všichni od dětí až po ty nejstarší. Bylo připraveno občerstvení pro všechny farníky a došlo i na klobásky a také na naši oblíbenou soutěž o farní buchtu.

Letos byl vyhlášen užší okruh soutěže, soutěžilo se o nejlepší koláč farnosti. Asi to dost farníků odradilo, protože se tentokrát sešlo méně vzorků než loni - jen 23. Přesto byl velký zájem o ochutnávání a oceňovaní. Spolu s dospělými se účastnily i děti, které zodpovědně ochutnávaly a maminkám hlásily, který ten koláč jim nejvíc chutná a má vyhrát. Nakonec zvítězil recept paní Koudelové, která sice chvíli protestovala, ale pak se s vítězstvím smířila. Vítězný recept je v tomto čísle Farníka.

Děti si samozřejmě našly také svou zábavu a snad se jim líbilo divadelní představení, které pro ně bylo připraveno na půdě fary. Myslím, že se všichni rozcházeli spokojeni s tím, že za rok se určitě zase sejdeme.

Na závěr patří poděkování všem, kteří se podíleli na přípravě a obětavě se starali o spokojenost a plné žaludky všech farníků, i těm, kdo se nezalekli soutěžního zadání a přinesli své výrobky do soutěže.

Určitě chceme všichni poděkovat i našemu Otci Markovi za to, že nám umožňuje navzájem se setkávat a posilovat tak vzájemné dobré vztahy ve farnosti. A to je jeden z důvodů, proč se scházíme.

Takže za rok nashledanou .

I.D.