Sobota 04.05.2024, sv. Florián, Květoslav
Rubrika Farník 2/2006

CHUDČICE

Chudčice leží v mírné, příčné sníženině, geologicky dobře známé zlomové oblasti – Boskovické brázdě, 20 km severozápadně od města Brna. Katastr má 410 ha a žije zde

765 obyvatel.

S obcí jsou svázány historické poznatky o osídlování jižní Moravy, až již Kelty, Kvády či Slovany. V jejich věku byly Chudčice součástí Velkomoravské říše. V době bronzové vedla Boskovickou brázdou důležitá obchodní cesta z jihu na sever. Nejstarší zpráva o Chudčicích se dochovala na listině vydané 4.8. 1235 pro klášter v Doubravníku, kterou potvrzuje markrabě Přemysl, jedno popluží (lán) v Chudčicích.

Jedním z nejčastějších a nejzachovalejších projevů lidového stavitelství jsou boží muka, podobná si navzájem, a přece každá trochu jiná, s velkým množstvím různých detailů. S touto drobnou stavbou ve tvaru sloupu, pilíře, často se stříškou a křížkem ve vrcholu, se můžeme setkat ve volné krajině, na rozcestích nebo na veřejných prostranstvích. V obci Chudčice najdete boží muka v polích směrem na Tišnov. Jsou chráněnou památkou a pocházejí z druhé poloviny 19. století. Další památkou je křížová cesta nad Chudčicemi. Jde o 14 zastavení, pozdně barokních kapliček, zděných z cihel, krytých omítkou, se sedlovou střechou a křížkem na vrcholu. Památník osvobození, státem chráněná památka, stojí před kulturním domem. Byl postaven v roce 1952 podle návrhu Lubora Laciny, reliéf na průčelní stěně je dílem akademické sochařky Silvy Lacinové-Jílkové. V letech 1993-1996 byla uprostřed obce, v lesíku Vrzalovy horky vystavěna kaple sv. Kříže „Jednotou na výstavbu kaple“.

V obci působí občanské sdružení Rodiče a děti, Sluníčko – klub maminek s dětmi, Svaz důchodců. Pod místní TJ Sokol spadá oddíl fotbalu a tenisu, pod Real Starobrno oddíl futsalu. K předním kulturním akcím patří každoročně, první víkend v květnu, krojované hody.

Chudčice jsou členem mikroregionu Kuřimka a Svazku obcí Panství hradu Veveří. Je zde mnoho soukromých firem a také restaurační a ubytovací kapacity.

Helena Navrátilová

, starostka Chudčic