Rubrika Farník 1/2008

Kopie dokumentu vloženého do věžní báně za obec Vev. Bítýška

Obec Veverská Bítýška

Tento list s datem 6. října 2007, vkládáme do věžičky kaple Matky Boží na Veveří. I pro nás, jak pro ty předešlé generace, je toto místo duchovní i fyzickou posilou. Kaple zde stojí bezmála 800 let a prošla různými obdobími. Dříve byl kolem kaple hřbitov, ale od roku 1837, kdy byl zbudován hřbitov ve Veverské Bítýšce, se zde pořádají poutní, svatební a slavnostní mše svaté.

Po celá staletí byla kaplička opravována a byl postupně obnovován její interiér. Někdy to nebylo lehké protože doba nepřála křesťanskému životu. Zvláště v období od roku 1948 – 1989 kdy byl u moci komunistický režim. Ale i v tomto čase kdo chtěl si přece jenom svou cestu našel. I kaple u Matky Boží tuto dobu přežila, jako už hodně těžkých období ve své historii. Velkou zásluhu na opravách této skvostné stavby měl v období let 1976 až 2002 farář Mons. Stanislav Vídenský, který působil v této době v naší farnosti.

Po sametové revoluci 17.11.1989 se i politická situace uvolnila a i náboženský život je lehčí. Kostelík láká k sobě dál poutníky i náhodné kolemjdoucí a je stále překrásným místem, které si zaslouží mimořádnou pozornost.

I současný farář Marek Hlávka, který ve farnosti působí od roku 2002 a zajistil opravu této věžičky se společně s farníky snaží o kapličku starat, na opravách se podíleli brigádnickou činností. Také obec od roku 1993 každoročně přispívá nemalou finanční částkou z obecního rozpočtu na opravu církevních objektů.

15. srpna na svátek Nanebevstoupení Pany Marie bývá pravidelně každým rokem na kapličce poutní mše svatá.

K dnešnímu datu má obec Veverská Bítýška 2 900 obyvatel a popisných čísel domů celkem 766.

Zastupitelstvo obce je sedmičlenné :

starostou obce je Mifek Josef, místostarostou - Novotný Pavel , dalšími členy zastupitelstva jsou Jeroušková Zdenka, Brychta Milan, Kolstrunk Vlastimil, Reimer Radim a Bělíček Jaroslav.

Obec je zřizovatelem základní a mateřské školy, provozuje tělocvičnu, víceúčelové hřiště na ostrůvku, místní knihovnu a vývařovnu pro důchodce. Má zřízen vodárenský svazek a je z větší části zplynofikována. Pro využití volného času dětí a občanů jsou v kulturním domě prostory Domu dětí a mládeže Brno kde je keramická dílna a tvořivé dílny Veverka.

Většími podniky v obci jsou : Hartman – Rico - výroba zdravotního krytí k operacím, sterilizační jednotka a sklady. SportWay - výroba a šití sportovních oděvů. Bioster – zdravotnická výroba, radiační sterilizace. Pěkný Unimex - balené koření. Stafis - stavebniny a výroba betonového zboží. Rosa Canina - balení bylin a čajů. Zemědělský statek VFU Brno, ŠZP Nový Jičín, ÚVS Nový Dvůr. A výrobna školního nábytku KOVO.

V obci jsou tři ordinace praktických lékařů, jedna ordinace dětského lékaře a zubní lékař, dále gynekolog a rehabilitace.

Působí zde řada společenských a zájmových sdružení : Moravský rybářský svaz, Český zahrádkářský svaz, Svaz důchodců, fotbalový club, hokejový club, tenisový club, klub vodní turistiky, klub přátel tělovýchovy, divadelní spolek, SUZAT - sdružení umění zábavy a tance, šipkový klub Nový Dvůr, Junák, dobrovolní hasiči, volejbalisté, svaz tělesně postižených a okrašlovací spolek.

V obci jsou zřízeny obchody a funkční služby : čtyři obchody potravin, dva obchody drogerie a cukrárny, dále květinářství, zelenina, textil, pekárna, zoo obchůdek, tři stolařské dílny,lékárna, oční optik, masáže, klempířství, realitní kancelář, benzinová čerpací stanice, tři kadeřnictví, tiskárna,camp,pošta, smuteční síň.

V obci je celkem sedm restaurací a hospod : Na městečku, Na ostrůvku, Na růžku, Omega, Kulturní dům, U Kocourka a hotel Nový Dvůr.

Tento pozdrav ať slouží budoucím generacím

6.10. 2007

za obec Veverská Bítýška