Rubrika Farník 1/2008

OPRAVA KAPLE MATKY BOŽÍ NA VEVEŘÍ

V druhém pololetí loňského roku proběhla oprava zvoničky na kapli Matky Boží. Nejdříve byl snesen pozinkovaný plech, kterým byla zvonička a báň nad ní „ provizorně“ pokryta po skončení druhé světové války. Toto provizorium vydrželo téměř 60 let. Renovace věžičky pokračovala výměnou okenních rámů a žaluzií. Báň byla pokryta novým šindelem. Křížek na vrcholu byl zpevněn a nově pozlacen. Závěrečným krokem bylo napuštění všech dřevěných součástí ochranným nátěrem.

Báň, věžička a střecha kaple nyní tvoří jednotný stylový celek přibližující se původní podobě.

Při demontáži starého oplechování byl v báni objeven tubus, který obsahoval tři dokumenty. Nejstarší z nich pochází z roku 1888, další dva jsou z roku 1950. Jeden vytvořil tehdejší farář dp. P. Petr Franta a druhý, rukou společnou a nerozdílnou tehdejší funkcionáři akčního výboru národní fronty, místní organizace KSČ a místního národního výboru. Kopie tohoto dokumentu je součástí farníku.

Dříve než jsme báň uzavřeli, vrátili jsme do ní pouzdro s původními dokumenty a k nim jsme přidali nové listiny:

• Dokument za farnost sestavený otcem Markem.
  • Dokument za obec Vev. Bítýška sepsaný starostou a místostarostou obce (uvádíme celou verzi tohoto dokumentu).
  • Dokument za Svazek obcí Panství hradu Veveří.

Touto cestou děkujeme všem farníkům, kteří obětavě pomáhali při stavbě a demontáži lešení. Děkujeme také všem , kteří přispěli finančně na tuto opravu.

Rekonstrukce byla hrazena z darů farníků a dále z příspěvků těchto institucí:
Obec Veverská Bítýška , Svazek obcí Panství hradu Veveří a Jihomoravského kraje.
Celkové náklady si vyžádaly částku 248 000,- Kč.