Pondělí 29.04.2024, sv. Kateřina Sienská, Robert

Odešel dobrý pastýř

24.03.2002, Veverská Bítýška

Mons. Stanislav Vídenský, * 8.11.1919 – † 24.3.2002

Pán dnes v brzkých ranních hodinách povolal k sobě svého služebníka Stanislava, faráře ve Veverské Bítýšce. Otec Stanislav nám byl vždy dobrým pastýřem, pečlivým hospodářem. Modleme se za jeho duši, věříme, že se bude spolu s Pánem podílet na věčné velikonoční radosti. Ať odpočívá v pokoji!

Mons. Stanislav Vídenský se narodil 8. listopadu 1919 v Předíně. Po studiu na gymnáziu v Brně vstoupil do brněnského alumnátu. Za války byl nasazen na nucené práce do Německa. Po válce dokončil studia a 29.7.1945 byl v brněnské katedrále vysvěcen. Jako kaplan působil v Blansku a Králově Poli. Od r. 1949 byl farářem v Dyjákovicích, v r. 1976 ho tehdejší státní režim donutil z Dyjákovic odejít. V létě r. 1976 nastoupil jako farář do Veverské Bítýšky, kde působil až do své smrti. V letech 1983–1999 byl děkanem kuřimským, v r. 1999 ho papež Jan Pavel II. při příležitosti 80. narozenin jmenoval Monsignorem a obec Veverská Bítýška ho jmenovala svým čestným občanem. Mons. Stanislav Vídenský zemřel na Květnou neděli 24. března 2002.

Otec Stanislav, „pan děkan“, byl moudrý muž, příkladný pro všechny své farníky. V Dyjákovicích i ve Veverské Bítýšce, kde dlouhá léta působil, zanechal nesmazatelné stopy. Obětavě vždy pečoval o duše jemu svěřené, o kostely, kaple, fary. Pořádal poutě, vyučoval děti, utěšoval nemocné, svědomitě sloužil Pánu Bohu. Vše konal pečlivě, vše s láskou. Otče Stanislave, děkujeme za všechno!

„Dobrý boj jsem bojoval, běh jsem dokončil, víru zachoval. Nyní je pro mne připraven vavřín spravedlnosti, který mi dá v onen den Pán, ten spravedlivý soudce." (2 Tim 4,7–8)

Mons. Stanislav Vídenský, farář ve Veverské Bítýšce,
* 8.11.1919 – † 24.3.2002