Farní kniha - svazek I. - strana 440

Toto významné prastaré město, 4 míle [~30 km] od Brna, patřívalo k panství Pernštejnů [nyní Moravec] a založil je údajně roku 639 samotný král Sámo, na obranu proti lesním strašidlům, běsům a ďáblům, kteří děsili a leckdy i rdousili pocestné, a podle těch strašidel bylo nazváno „Straškov“. Touto směnou přešel roku 1231 Straškov do vlastnictví krále Václava Třetího [Václava I.] a bylo povýšeno na jedno z královských měst na Moravě a nadáno velkými výsadami, na př. „Právem skladu“ [projíždějící obchodníci byli povinni zde svoje zboží vyložit a nabídnout k prodeji a zaplatit tržní poplatek] a mělo též vlastní znak s korunovanou moravskou orlicí. Býval tu též bohatý klášter Benediktýnek, s více než 200 řeholnicemi, který založil roku 1234 markrabě Vladislav, syn českého krále Václava I., se svou chotí Gertrudou, roz. vévodkyní Rakouskou. Tento klášter byl roku 1421 za husitských válek od Žižkova vojska vypleněn a vypálen a řeholnice byly povražděny nebo rozehnány.

Překlad: Jiří Mareček, PA, 03.07.2011.