Pátek 29.03.2024, bl. Ludolf, Taťána
Rubrika Z farního života

Slavnostní žehnání nového kříže na Kašpárce

Marcela Petrášová
05.12.2018, Lažánky

se konalo 29.dubna 2018. Kříž žehnal pan farář ThLic. Marek Hlávka a pár slov k historii kříže pověděl pan starosta Lubomír Katolický. Přálo krásné počasí, na všechny čekalo po žehnání malé občerstvení.

Histoire kříže na Kašpárce:

Kříž na Kašpárce byl postaven v roce 1945 panem Ondřejem Sovou z č.156.

V roce 1984 byl tento kříž opraven panem Janem Zavřelem z č. 36 a panem Josefem Bešterem z č. 154.

Původní Tělo Krista na kříži namaloval pan Jaromír Dvořák z Braníškova.

Na počátku 21.století se pokusil zhoršující se stav kříže zachránit nátěrem pan Josef Brychta, Lažánky č. 149.

Z důvodu velmi špatného stavu dřeva kříže proběhla v březnu 2018 rekonstrukce a kříž byl nahrazen novým dubovým ručně tesaným křížem, u kterého byl zachován původní vzhled z roku 1945.

60 let starý kříž byl 11. března letošního roku za konání křížové cesty důstojně odnesen z tohoto místa farníky. Nový dubový kříž byl vztyčen opět za konání křížové cesty na Velký pátek 29.března 2018.

Délka tohoto dubového kříže je 425 cm, vyrobilo ho Tesařství Bochníček Mutišov – Slavonice.

Měděný oblouk nad křížem, který kopíruje původní tvar, vyrobila firma Jiřího Volánka z Veverské Bítýšky.

Financovala Obec Lažánky a pan Ladislav Sova č.205.

Farníky bylo plechové Tělo Krista dáno k odbornému očištění, opískování a natření základní barvou. Tělo Pána namaloval Mgr. Jaroslav Ševčík, ředitel základní školy v Lažánkách.

Na výkopových, betonových a ostatních pracích se podíleli místní farníci.

Všem děkují Lažanští farníci a Obec Lažánky