Rubrika Z farního života

Žehnání nového kříže v Plechotíně

Marcela Petrášová
02.12.2018, Lažánky

se konalo v neděli 14. května 2017. V Lažánkách v lesní lokalitě zvané Plechotín byl obnoven dřevěný kříž, který zde dle záznamů ze starých historických ale i současných turistických map stával a někteří občané jej na tomto místě ještě pamatují. Kříž je postavený se souhlasem vlastníka pozemku Lesy města Brna a tak, jako všechny ostatní sakrální památky v katastru Lažánky a Holasice, je majetkem Obce Lažánky. Na obnovení kříže se podíleli místní farníci, kteří jej do Plechotína donesli a vztyčili na Velký pátek tohoto roku 2017. Kříž je vyrobený z dubové spárky cinkované o výšce 4,5m a rozpětí 2m a průměru 12x17cm. Poděkování patří Lesům města Brna a Zeměměřickému a katastrálnímu úřadu, kteří dali patřičná povolení k obnovení kříže na tomto místě, dále pak panu T. Ondrouchovi (hajnému) za pomoc s úpravou lesního porostu, panu faráři THLic. M. Hlávkovi za požehnání kříže, zastupitelům Obce Lažánky za schválení financování nákladů a v neposlední řadě i všem místním farníkům za "obyčejnou" lidskou ochotu a pomoc. Nově obnovený kříž v této lokalitě snad bude všem našim spoluobčanům sloužit jako místo vyhledávané k příjemným vycházkám a k posezení.

Všem děkují Lažanští farníci a Obec Lažánky.