Pondělí 18.02.2019, sv. Simeon, příbuzný Páně, Gizela
Hledat: Vyhledat
Rubrika Duchovní

Faráři

Soupis katolických farářů veversko-bítýšských začíná současným zdejším farářem P. ThLic. Markem Hlávkou a končí farářem P. Jiřím Havranským, který nastoupil do farnosti v roce 1638 a je připomínán jako první katolický farář po období, kdy zde načas převládalo protestantství. O farářích před Havranským máme jen kusé zprávy. Letopočty uvedené u jednotlivých farářů ohraničují jejich působení ve farnosti, čísla v závorce pak označují tradiční pořadí jejich úřadu počínaje Havranským. Pro dřívější doby je základním pramenem informací publikace Karla Eichlera Paměti panství Veverského (1891). Viz také tablo a seznam farářů.

Faráři


Hlávka, Marek

2002 –

(33)

* 3.8.1964 Brno
vysvěcen 30.6.1990 v Brně
ThLic. 1999

Do farnosti nastoupil 15.9.2002 z Říma, kde byl vícerektorem české koleje Nepomucenum.


Vídenský, Stanislav

1976 – 2002

(32)

* 8.11.1919 Předín
† 24.3.2002 Veverská Bítýška
vysvěcen 29.7.1945 v Brně
Kaplan Jeho Svatosti, Mons. 2000

Do farnosti nastoupil 1.7.1976 z Dyjákovic. Byl také děkanem kuřimským.


Více na stránce Mons. Stanislav Vídenský


Havlas, Karel

1975 – 1976

(31)

* 27.7.1912 Doubravník
vysvěcen 5.7.1938 v Brně

Do farnosti nastoupil v r. 1975 z Břeclavi. Odešel na odpočinek poté, co byl od 30.6.1976 zbaven státního souhlasu k výkonu duchovenské činnosti.


Havel, Ladislav

1973 – 1975

(30)

* 20.5.1923 Ivančice
vysvěcen 5.7.1949 v Brně

Do farnosti nastoupil 8.12.1973 z Popic. Odešel na vlastní žádost v dubnu 1975, byl přeložen do Vranovic.


Korec, Arnošt

1958 – 1973

(29)

* 31.12.1913 Boskovice
† 6.7.1995 Adamov
vysvěcen 1937

Správcem farnosti se stal 1.9.1958, před tím byl farářem ve Starém Petříně. 11.12.1973 byl přeložen do Adamova.


Více na stránce P. Arnošt KOREC


Bílek, Jiří

1951 – 1958

(28)

* 22.4.1922 Velké Meziříčí
vysvěcen 1948

Do farnosti přišel 15.9.1951 z Brna, na Křenové byl kaplanem. V září 1958 byl odvolán a poslán do Brna - Zábrdovic.


Franta, Petr

1946 – 1951

(27)

* 24.10.1909 Boršice u Buchlovic
vysvěcen 1937 v Lublani, Jugoslávie
ThDr. 17.11.1961

Do farnosti nastoupil 1.2.1946 z Blučiny, kde byl kooperátorem. 28.2.1951 byl slavnostně instalován za kanovníka stoliční kapituly v Brně, z farnosti odešel 15.9.1951.


Kvasnička, František

1944 – 1946

(26)

* 20.3.1917 Stará Říše
vysvěcen 1942

Svého úřadu se ujal 24.5.1944, před tím byl v Bítýšce kooperátorem. Odešel 31.1.1946 do Lanžhota.


Hrůza, Jiří

1933 – 1944

(25)

* 31.3.1894 Medlice
† 24.5.1944
vysvěcen 5.7.1920 v Brně

Do farnosti nastoupil 6.4.1933, před tím působil v Moravské Nové Vsi. Zemřel 24.5.1944.


Rosendorf, Jakub

1903 – 1932

(24)

* 25.8.1866 Zbýšov u Rosic
† 5.9.1932
vysvěcen 28.7.1889 v Brně

Do farnosti nastoupil 29.4.1903 z Rosic. Zemřel 5.9.1932.


Hever, Gustav

1892 – 1903

(23)

* 15.7.1854 Moravský Krumlov
† 24.10.1927 Rosice
vysvěcen 1877

Do Bítýšky přišel 2.6.1892 z Popovic. 16.2.1903 byl přeložen do Rosic.


Eichler, Karel

1880 – 1892

(22)

* 13.1.1845 Velké Meziříčí
† 1918 Brno
vysvěcen 1870 v Brně
ThDr. ?

Do farnosti nastoupil 16.10.1880. Začátkem roku r. 1892 odešel do Brna, kde působil jako katecheta německých měšťanských škol.


Eichler, Florián

1871 – 1880

(21)

* 1825 Velké Meziříčí

Do farnosti přišel 21.2.1871. 13.7.1880 odešel do Rosic.


Stolička, Alois

1848 – 1870

(20)

* 1818 Kroměříž
† 1889

Do farnosti přišel 3.1848, 1.12.1870 odešel do Tikovic.


Borzutský, Leopold

1819 – 1847

(19)

† 25.12.1847

Do farnosti přišel 12.1.1819. Zemřel 25.12.1847.


Peninger, Jan

1809 – 1818

(18)

* Tišnov

Do farnosti přišel 27.3.1809. Odešel 21.11.1818 do Tišnova.


Fridl, Josef Ant.

1784 – 1808

(17)

* Bílovec ve Slezsku

Do farnosti přišel 13.4.1784. Odešel 1.1.1808.


Kubečka, Tomáš

1774 – 1784

(16)

* Bílovec ve Slezsku
† 4.2.1784

Do farnosti přišel 25.1.1774. Zemřel 4.2.1784.


Wolf, Václav

1747 – 1774

(15)

* Březová
† 12.1.1774

Do farnosti přišel 15.4.1747. Zemřel 12.1.1774.


Strafuss, Jan Al.

1733 – 1748

(14)

* Březová

Do farnosti přišel 1733. Odešel 1748 do Rosic.


Vybíral, Petr

1730 – 1732

(13)

* Blížkovice
† 4.7.1732

Do farnosti přišel 7.8.1730. Zemřel 4.7.1732.


Koryčanský, Václav

1720 – 1730

(12)

* Hustopeče

Do farnosti přišel 1.1.1720. Odešel na odpočinek 6.3.1730.


Jestřábský, Valentin Bernard

1667 – 1719

(11)

* 1630 Ostrava
† 26.12.1719 Říčany u Brna
vysvěcen 1663

Po studiu filozofie a teologie v Olomouci byl asi v r. 1663 vysvěcen. Dva roky byl kaplanem v Lošticích a poté dva roky farářem ve Střelicích. Do farnosti veverskobytýšské byl investován 18.3.1667. Byl činorodým spisovatelem, latinsky psal sbírky kázání, česky poučení pro selský lid. Ve farnosti strávil 52 let, až do své smrti. Zemřel 26.12.1719.


Více na stránce P. Valentin Bernard Jestřábský


Ptáček, Jiří František Karel

1665 – 1667

(10)

Do farnosti investován 15.1.1665. Odešel r. 1667.


Bartoloměj

1663 – 1665

(9)


Vavřinec

1662 – 1663

(8)


Mader, Jan František

1660 – 1662

(7)

Dříve byl farářem ve Fröllersdorfu, do farnosti dosazen od patronky panství. Za něho opravena fara. Také nechal v r. 1662 udělat novou křtitelnici s kamenným spodkem a dřevěným poklopem. Odešel r. 1662.


Geller, Jan Bohumír

1654 – 1660

(6)

Farnost vedl od r. 1654. Snažil se zvelebit farní kostel i kapli na Veveří, které byly zpustošeny při vpádu Švédů. Fary se vzdal 10.5.1660.


Urbánek, Jakub Bernard

1653 – 1653

(5)

† 1653

Do farnosti přišel r. 1653. Znám je také pod latinizovaným jménem Urbanides.


Chalupa, Adam

1649 – 1653

(4)

† 16.1.1653

Do farnosti přišel r. 1649. Zemřel 16.1.1653. Můžeme se setkat i s jeho latinizovaným jménem Chalupius.


Pirchalius, Valentin

1648 – 1649

(3)

Byl knězem kláštera Šternberského, řádu sv. Augustina kanovníků řeholních. Farářem ve V. Bítýšce byl v roce 1648. Nějakou dobu byl ve farnosti i v r. 1654. V roce 1648 byly po škodách způsobených válkou pořízeny dva nové zvony pro chrám sv. Jakuba.


Božský, Petr

1642 – 1648

(2)

† 1648

Do farnosti přišel r. 1642. Zemřel r. 1648.


Havranský, Jiří

1638 – 1642

(1)

První katolický farář po období, kdy ve farnosti převládlo protestantství. Do starého misálu u Matky Boží napsal: „Po vypuzení kacířů já první tuto faru Bytyšskou jsem obdržel výnosem ct. kapitoly Olomoucké. Jmenuji se Jiří Havranský, jsem rodák slezský, řádný farář městyse svrchu jmenovaného, dne 16. prosince r. 1638. Modletež se za něho.“



Všechna práva vyhrazena římskokatolické farnosti a autorům příspěvků.