Rubrika FARNÍK 1/20

SALUS POPULI ROMANI A MADONA Z VEVEŘÍ

V Římě v bazilice Santa Maria Maggiore uchovávají obraz Panny Marie s názvem: Uzdravení Římského lidu. Pokud bychom chtěli vidět kopii toho obrazu, stačí zajet do Brna. Najdeme ji v kostele Nanebevzetí Panny Marie „u jezuitů“ v Brně.

K naší farnosti neodmyslitelně patří obraz Madony z Veveří. Když jsme usilovali o vrácení tohoto díla, několikrát jsem slyšel: „A k čemu vám to bude?“ Myslím, že odpověď na tuto otázku začíná být zřejmá.

Před obrazem Madony z Veveří prosili o ochranu naši předkové mnohokrát. Nejhorší to bylo asi v okamžiku, když Švédové obléhali Brno. Město se ubránilo a tak si armáda vybíjela vztek na obyvatelích okolních vesnic. Bítýška byla vypálena, ale většina obyvatelstva unikla. Neměli bychom zapomenout také na epidemii cholery, kterou nám připomínají hřbitovy v našem okolí. Jeden mezi Bítýškou a Mečkovem, druhý na okraji Maršova.

Patřit do farnosti, která opatruje obraz Madony z Veveří není jen zvláštní Boží dar, ale také závazek. Závazek pamatovat a modlit se za všechny zkoušené a trpící. Na další stránce je text modlitby před Madonou z Veveří upravený vzhledem k současné situaci. Modleme se jej každý den za všechny, kdo to potřebují.

otec Marek