Rubrika FARNÍK 1/14

ANKETA PRO DĚTI

Dětem z našich farností jsme položili následující otázky týkající se mší svatých určených pro ně a jejich rodiče:

1. Co víš o době, kdy žil Mojžíš?
  2. Chtěl bys v té době žít?
  3. Líbí se ti dětské mše?
  4. Proč chodíš na dětské mše?
  5. Líbí se ti scénky a písničky?

Z odpovědí jsme vybrali následující:

Respondent A -1)) Mojžíš, když se narodil, faraón nařídil, aby zabíjeli děti hlavně chlapce. Bál se,aby nebylo Izraelitů moc.Jedna žena dala Mojžíše k řece a našla ho princezna a dala ho zpátky ženě, která ho tam dala.

- 2) Ne, líbí se mi ta naše.

- 3) Jo, jsou super. Potkám tam kámoše, které jen tak nevidím. Dětské mše jsou nej. Proto tam chodím. Je tam vždy plno zábavy.

- 4) Jo, ve scénkách hraji a je tam mnoho zábavy, písničky vždy se naučím něco nového a také tam máme výborné dirigenty.

Respondent B – 1)Když se Mojžíš narodil, tak doba byla pěkně krutá. Měli se zabít všichni novorození chlapci. Faraón se bál, že by bylo Izraelitů moc a zničili by Egypt. Proto všechny uvrhl do otroctví. Jednou se Mojžíšovi zjevil Bůh a řekl mu, aby vyvedl Izraelity z Egypta. Mojžíš šel a řekl faraónovi, aby propustil lid.

- 2) Ani ne. Mně se líbí doba,ve které žiji a do jiné se mi nechce.

- 3) Ano, mám je ráda. Líbí se mi, že je to přizpůsobeno dětem, a když někdo něco zkazí, tak to nevadí.

- 4) Mám dva důvody: Za prvé se mnou chodí mamka, takže odmlouvat by byla ztráta času. Za druhé, sice mám raději ministrantské schůzky, ale dětské mše mě taky baví.

- 5) Scénky přímo miluji. Jsou tam bezva hlášky. Zatím moje nejoblíbenější je: “to je jméno jak pro Papouška.” Na zkouškách jsem vždy vybuchla smíchy a v kostele mě dalo dost práce, abych se tam nezačala smát. Scénky jsou fakt super. Písničky jsou taky super. Super slova, super hudba. Líbí se mi kapela. Bicí, klavír, kytary, prostě kapela jak má být. Jenom žalmům moc nerozumím. Dětské mše i ministrantské schůzky mám moc ráda!!!!

Respondent C – 1) Bylo to v té době kdy Mojžíš převedl Židy přes moře.

- 2) Nechtěla bych v té době žít, protože by to bylo strašně překvapující a náhlé. V té době nebyly skoro žádné léky a člověk se dožil méně let. Nechtěla bych prožívat sedm egyptských ran.

- 3) Jo, ale moc nechodím na dětské mše.

- 4) Moc ne, protože je tam strašná zima a je to večer. V Chudčicích je to lepší, protože je tam větší teplo. V Bítýšce na dětské mši se mi při tom chce trošku spát.

- 5) Ano, ale nechodím na zkoušky.

Respondent D – 1) Doba,ve které Mojžíš žil, tedy kolem 13. stol. př.n.l. (starověk), byla velmi těžká zvláště pro izraelský lid, který byl zotročen egyptským lidem a faraónem, který měl strach, že se izraelský národ stane početnější než egyptský a že poté Egypťany vyhladí. Proto nechal uvrhnout izraelský národ do otroctví a přikázal jim stavět města Pitom a Raamses. Mojžíš se narodil v této nepříznivé době pro izraelský lid.

- 2) Pokud se člověk na tuto dobu podívá s odstupem, asi si řekne, že to muselo být zajímavé, ale nezapomínejme, že v této době tedy v době starověku byly věci mnohem složitější a nebezpečnější než dnes. Proto bych v té době žít nechtěl ani, kdybych byl faraón.

- 3) Ano líbí. Jsou udělané způsobem, že věci, které jsou opravdu v Bibli, jsou v textu zakomponovány, ale jsou vysvětleny poněkud jednodušším způsobem, takže jim porozumí menší děti, pro které jsou tyto mše určeny.

- 4) Těch důvodů je víc. Nejdůležitější je asi ten, že je to dobré naložení s časem a že je to lepší než sedět a hrát si na počítači. Také mě osobně baví zpívat, hrát na hudební nástroje nebo číst čtení. A dalším důvodem je to, že zde potkám kamarády, se kterými se normálně nepotkám.

- 5) Ano. Písničky jsou chytlavé a zároveň pěkné, a také dodávají mši slavnostní náladu. Scénky jsou také pěkné. Je zde vysvětleno a ukázáno mnoho důležitých věcí, které člověk potřebuje připomenout a pro malé děti je to také dobré, protože díky chytlavým scénkám si uvědomují, o co se vlastně jedná. Dětské mše se mi opravdu líbí.

Našli se i tací, kteří na otázku proč chodí nebo nechodí na dětské mše odpověděli, že nechodí a na další otázku jestli se jim líbí scénky a písničky odpověděli: ano velmi.... Tak to vidíte...