Rubrika FARNÍK 1/14

ZVONY V KOSTELE NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE V LAŽÁNKÁCH

Ve věži lažáneckého kostela jsou tři zvony.

První, největší a zároveň nejmladší zvon – bronzový- je zasvěcený Panně Marii.Váží cca 530 kg. Plášť zvonu je hladký bez zdobení. Od čepce (horní část zvonu) oddělen nápisem: “AVE MARIA GRACIA PLENA DOMINUS TECUM BENEDICTA TV IN MVLIERIBUS ET 1734”. (Zdrávas Maria milosti plná, Pán s Tebou, požehnaná ty mezi ženami a 1734).

Druhý zvon o váze cca 320 kg je pravděpodobně ze zvonařské dílny Jana Křtitele Mellacka z Brna z roku 1690. U tohoto zvonu je přechod čepce do pláště zvonu zdobený ornamentálním krajkovým pásem. Pod tím je mezi dvěma linkami sevřen nápis “IN HONOREM SANCTISSIMAE ET INDIVIDVAE TRINITATIS REFUSA SUN ANNO.1690 (Ke cti Nejsvětější a Nerozdílné Trojice jsem přelit léta 1690) Ke spodní lince je přimknutý ornamentální pás střídajících se zavěšených hlaviček andělíčků s křídly, která jsou ohraničena závoji s kroucenými reliéfy květů s bočními střapci a jednotlivé hlavičky rozdělují

Třetí zvon je nejmenší - pozdně gotický z roku 1528. Váží cca 170 g. Přechod čepce do pláště je opět oddělen nápisem mezi dvěma linkami: “DI GENOT GOTES HERN SEI MIT VNS AMEN” ( Milost Pána Boha budiž s námi Amen) Na plášti zvonu pod nápisem je letopočet ulití zvonu - MDXXVIII.

Zvony nás provázejí celým životem. Vybízejí k modlitbě, zvou k bohoslužbám, rozezní se při loučení s našimi drahými.