Rubrika FARNÍK 2/12

NAŠE PRVNÍ ADVENTNÍ DÍLNIČKY

Každým rokem stále silněji cítím, že bych si moc přála prožít adventní dobu opravdověji a hlouběji než ten rok předchozí. Pokusit se na chvíli zastavit ten uspěchaný svět, ve kterém vládne stres a zmatek. Zažít znovu ten advent, kdy jsme se jako malé děti těšily na Štědrý den plný tajemství a překvapení, kdy jsme všechny přípravy prožívaly z pozice dítěte, které chce věřit a věří.

Dnes už jsme na straně rodičů a je to jenom na nás, jestli ještě dokážeme naše děti obklopit tou krásnou atmosférou, kterou přináší očekávání. Chvíli se zastavit a věnovat se dětem, připravit pro ně program, který nám přinese společnou radost, to bylo moje letošní přání.

A tak jsme se dali dohromady a připravili první adventní dílničky. Možná bylo více než symbolické, že připadly právě na 3. adventní neděli, kterou také nazýváme „radostnou“. Přijít a vyrobit si dárek pro své blízké mohly nejenom děti, ale i jejich rodiče.

V našem farním centru si mohli s Martou a Martinem vyrobit krásné vánoční přání lepením barevných papírových proužků do různých ornamentů a tak vznikla opravdu originální dílka. Malí výtvarníci si odnášeli přáníčka, která v obchodě určitě nikdo nekoupí.

Provonět dílničky vůní perníků se podařilo Markétě, která zdobila s dětmi perníčky ve tvaru hvězdiček, komet i srdíček. Z perníčků vyráběly i svícínky, ale největší zájem malých cukrářů byl o perníkový betlém, který se jim všem opravdu podařil.

Trochu třpytu a lesku dodala našim dílničkám Zuzka, která s malými šperkaři vyráběla andílky a náušnice. Všechny korálky se pod jejich rukama proměnily v krásné šperky, které budou určitě zdobit jejich maminky i kamarády.

Další z neoddělitelných symbolů Vánoc, svíčky, jsme s Irenkou učily vyrábět děti v poslední dílničce. Voňavé plásty včelího vosku stáčely do tvarů svíček, které zdobily hvězdičkami, stromečky nebo zvonečky z červeného a zeleného vosku. Nakonec vše pečlivě zabalily do sáčků a převázaly lýkem. Krásný dáreček pro tatínka nebo dědečka.

A protože cílem dílniček nebylo vyrobit si jenom netradiční vánoční dárek, ale prožít společné chvíle společenství, tak jsme si pro děti připravili i hru, která nás bude symbolicky spojovat po celé Vánoce - vánoční řetěz přání – každý si mohl na proužek barevného papíru napsat svoje vánoční přání, slepit ho v kroužek, který se stane součástí řetězu a ten řetěz bude zdobit jeden ze stromečků v našem kostele. Děti se zapojily, svá přání napsaly, přidali se i rodiče, ale protože přání jsou tajná, tak Vám můžu prozradit jenom to svoje: „Ať nás všechny o těchto Vánocích spojuje LÁSKA.“

Jana Králíková