Rubrika FARNÍK 2/12

OPRAVY BÍTÝŠKA

Po několika letech ticha se z věže farního kostela ozývají zvony a to všechny čtyři. Na začátku prosince byla dokončena generální rekonstrukce vybavení a pohonů zvonů. Co se myslí pod slovy vybavení zvonu? Jedná se o to co slouží k uchycení zvonu, tzv. jařmo a ložiska, dále je to srdce zvonu. Pohonem zvonu se rozumí elektromotor, v našem případě tzv. lineární elektromotor.

Práce, které probíhaly letos se týkaly hlavně zvonů Jakub a Maria I. Zvon Jakub je největší zvon ve věži, byl ulit v Brně roku 1693 a váží asi 620 kg. Zvon Maria I byl ulit ve Vídni roku 1641 a váží asi 300 kg.

Pokud vám připadá, že zvony mají jiný zvuk než na jaký jsme byli uvyklí, je to fakt. Jednak všechny zvony mají nová srdce ukovaná u kováře, ale hlavně tato srdce bijí do správného místa na zvonu. Dále pak zvony jsou ve zvonové stolici rozmístěny jinak než dosud. Zvony Jakub a Maria I. jsou o něco níže, umíráček a Maria II nejsou vedle sebe, ale nad sebou.

Přejme si, aby zvony zvonily co nejdéle a jejich zvuk oznamoval jen radostné události.

Dalším prvkem v kostele, který postupně prochází opravou jsou vitrážová okna, letos se podařilo zrestaurovat dvě okna a to představující svatou Ludmilu a Zdislavu.

Na faře se podařilo opravit část střechy a krovu nad klubovnami farního centra.

Poslední velkou akcí, která skončila tento týden byla další etapa opravy krovu farního kostela, ale to není nic nového. Poškození krovu je značné a jeho oprava bude trvat ještě několik let.