Rubrika FARNÍK 2/12

CESTA PRO BETLÉMSKÉ SVĚTLO A ZPĚT

Letos již pošesté jsme jako zástupci bítýšských skautů donesli do kostelů v Lažánkách a Veverské Bítýšce plamínek betlémského světla. Jako každý rok, i letos jsme se v polovině měsíce prosince vydali pro betlémské světlo do Rakouska, do Vídně. Letos to bylo konkrétně v sobotu 15. prosince. Cestovali jsme objednaným autobusem spolu s brněnskými skauty ze střediska Řehoře Mendela na Starém Brně, kteří jsou organizátory dovozu světla do České republiky.

Ve Vídni vždy nejprve zajdeme ke katedrále sv. Štěpána. Potom se vydáváme ke kostelu, kde bude zástupcům zúčastněných zemí betlémské světlo předáno. Jelikož se každý rok světlo předává v jiném kostele, je tento moment spojen s hledáním v mapě, kudy k tomuto kostelu jít. Letos jsme hledali kostel v katolické farnosti Altlerchenfeld.

Na začátku ekumenické bohoslužby, při které se světlo předává, přicházejí do blízkosti oltáře zástupci jednotlivých zemí se skautskou vlajkou svého státu. Vlajkonoši stojí v blízkosti oltáře po celou dobu slavnosti. Během obřadu, který trvá asi hodinu, zapálí dítě vybrané k šíření betlémského světla svíčku od lucerny, ve které bylo světlo přivezeno z Betléma. Dále pak zapaluje lampy zástupcům jednotlivých zemí. Dítě, které vykonává tuto čestnou funkci se nazývá „dítě světla“.

Během cesty domů by se mohlo stát, že světlo zhasne, a proto v každém autobuse je světlo uchováváno nejméně ve dvou lucernách. Naší největší starostí je bezpečné uchování tohoto plamínku až do okamžiku, kdy světlo předáme lidem u nás doma. V našem případě farníkům v našich farnostech. Máme radost, že můžeme betlémské světlo rozvážet, a věříme, že děláme radost i všem, kterým světlo předáme.

Ondřej Šanca