Pátek 29.03.2024, bl. Ludolf, Taťána
Rubrika FARNÍK 2/12

NOC KOSTELŮ V KAPLI MATKY BOŽÍ NA VEVEŘÍ

Program začal v 17:30 slavením Eucharistie byzantským ritem. Sloužil ji otec Hořák a zpěvem doprovodil sbor. Celá liturgie, mimo čtení a kázání, byla sloužena ve staroslověnském jazyce. Přestože přítomných nebylo mnoho, obřad měl v kapli rozjímavou atmosféru. Po bohoslužbě se již do kaple začalo trousit více návštěvníků. Velmi přivítali zařazení kaple Matky Boží na Veveří do Noci kostelů, a tedy i možnosti konečně si kapli prohlédnout a nasát tu specifickou atmosféru románsko- gotické kaple. Komentované prohlídky, které byly několikrát zařazeny v průběhu celé „Noci kostelů“, měly vysokou návštěvnost i díky výbornému podání průvodce. Mezi další body programu patřila půlhodinka s hudebními díly o Marii či renesanční hudba v podání brněnského vokálního sdružení. Velmi mile působilo pásmo modliteb z Archy, které nacvičily a velmi zdařile odehrály děti naší farnosti. Program byl zakončen kolem půlnoci modlitbou z Taizé. Meditativní modlitba v noční, pouze svíčkami ozářené kapli měla velmi působivou atmosféru. Kapli navštívilo cca 500 lidí, ve velké většině z Brna.

Pro naše nejmenší návštěvníky jsme v areálu kaple Matky Boží připravili putování za dvanácti stříbrnými apoštoly, které podle pověsti templáři v kapli ukryli. Každé dítě dostalo kartičku, podle které mělo plnit 12 různých úkolů, procvičujících jejich dovednosti ( házení šipek, lovení rybiček, zatloukání hřebíků, určování předmětů poslepu a mnoho dalších).

Po splnění všech úkolů měly na druhou stranu kartičky slepit kříž a jako odměnu si každé dítě odneslo obrázek Madony z Veveří a samozřejmě nesměla chybět ani sladká odměna. I přes nepřízeň počasí si naši malí návštěvníci putování užili a odcházeli s úsměvem.