Rubrika FARNÍK 2/12

OHLÉDNUTÍ ZA NOCÍ KOSTELŮ

Farnost Veverská Bítýška se letos poprvé zúčastnila populární akce, která se vžila pod názvem Noc kostelů. Dost dlouho jsme se na ni připravovali, a když nastal onen večer 1. června 2012, byli jsme plni očekávání, jak to dopadne. „Přijde vůbec někdo? Budou mít lidé o náš kostel zájem?“ ptal se v duchu každý sám sebe.

Už samotný začátek večera ukázal, že náš kostel v dalších hodinách určitě nezůstane prázdný. Po mši svaté byli návštěvníci přivítáni příjemným hudebním dárkem – hrou na varhany a flétnu. V průběhu večera potěšil také koncert skupiny Slunovrat. Po celou dobu bylo možno v prostoru pod kúrem ochutnat mešní víno. Do programu byly vloženy také dvě komentované prohlídky. V nich jsme se snažili všem návštěvníkům přiblížit jak chrámový prostor s lavicemi, obrazy, sochami a křížovou cestou, tak i jednotlivé části presbytáře, tedy vlastního liturgického prostoru, a vysvětlit, proč tam jsou a k čemu slouží. Vynechat jsme samozřejmě nemohli ani varhany, k nimž se během večera upínal nejen sluch, ale i zrak. Byli jsme překvapeni, jak velký zájem projevili návštěvníci o výstavu liturgického oblečení kněží a ministrantů, o vystavené liturgické předměty (kalichy, monstrance, vela, misály, lekcionáře, korouhve apod.). Tato výstava se konala v zákristii. Bylo možno zhlédnout i vpravdě historické ornáty z před koncilní doby, na což reagovali někteří starší návštěvníci, na kterých bylo vidět, že si vzpomněli, že „toto pan farář nosil, když tenkrát ještě chodili do kostela…“ Velkým lákadlem prohlídky pak byla návštěva věže. Kdo se nebál, mohl vystoupat na kostelní věž a podívat se zblízka na zvony a pokochat se pohledem na večerní Bítýšku.

Velké pozornosti návštěvníků se těšily také vystavené starší tiskoviny, zejména kancionály a další modlitební knihy. Při této příležitosti je nutno poděkovat těm ochotným farníkům, kteří tyto dnes už mnohdy dosti cenné památky zapůjčili.

Dříve než návštěvníci přistoupili k těmto exponátům, upoutaly je naše přenosné informační tabule, na nichž byly ve stručnosti shrnuty dějiny bítýšské farnosti. I zde patří poděkování farníkům za zapůjčené fotografie, alba a další materiály. Díky nim mohlo hodně lidí zavzpomínat na svá mladá léta, najít se mezi provokomunikanty nebo biřmovanci. A v neposlední řadě jsme zavzpomínali na kněze, kteří působili v naší farnosti a kterým za mnoho vděčíme.

Návštěvníkům kostela jsme také ukázali a popsali sloupky se znaky cechů, podle nichž dříve lidé zasedali do lavic. Mnozí tyto sloupky ještě pamatují. I když už neměly žádný praktický význam (zůstal už jen ten historický), zůstaly na svých původních místech po celé 20. století.

Asi ve 22 hodin jsme se společně pomodlili z breviáře večerní chvály a program jsme tím ukončili. Za celý večer jsme měli tu čest přivítat téměř 500 návštěvníků.

Vladimír Krátký