Pátek 29.03.2024, bl. Ludolf, Taťána
Rubrika FARNÍK 2/13

OPRAVY LAŽÁNKY

Díky dotaci z obecního úřadu jsme v letošním roce mohli pokračovat ve výměně dveří a oken ve farním kostele. Konkrétně se jednalo o vstupní dveře do kostela pod kůrem a jedno okno v téže předsíňce kostela. Dveře jsou vyrobeny z dubového dřeva a jsou opatřeny pro zvýšení bezpečnosti dvěma zámky. Stylem a provedením kopírují tyto nové dveře, dveře osazené v roce 2012. Tento vchod kostela má svoji symboliku. Právě těmito dveřmi do kostela vcházejí ženich, nevěsta a ostatní hosté při svatební mši. Těmito dveřmi také vyprovázíme naše zesnulé farníky. Z těchto důvodů zde začal zedník pracovat na opravě omítek, tyto práce budou pokračovat i v příštím roce.

Ze sbírek a darů farníků byla financována výměna okének v úklidové komoře a v místnosti, kde jsou uloženy vázy. Všechna okna jsou vyrobena z tvrdého dřeva, je v nich nainstalováno izolační dvojsklo a jsou opatřena mřížemi. Okna je možné otevřít jako ventilaci, což umožní průběžné větrání celého kostela.

Velmi jsme také postoupili v záměru zavedení vody do kostela. Jsou hotovy instalatérské práce, elektrikářské práce pro připojení ohřívače na teplou vodu, jsou nakoupeny obkladačky a zedník srovnal omítky tak, aby stěny mohly být obloženy.

V letošním roce se vánoční betlém lažáneckého farního kostela rozrostl o osm figur. Celkový počet figur betléma se tak vyšplhal na číslo 24 (nepočítám malé figurky oveček). Betlém je tak kompletní a věřím, že přispěje k vytvoření pěkné vánoční atmosféry. K vánoční výzdobě kostela patří také stromy, ukázalo se, že stojany, do kterých se stromky upevňují, jsou ve své většině nepoužitelné, nechal jsem vyrobit čtyři nové stojany. Aby vánoční výzdoba byla kompletní, byly zakoupeny baňky a třásně na ozdobení stromků.

Pokud jde o skutečnost, že v Lažánkách je možné zvonit pouze umíráčkem a ostatní zvony mlčí, i v tomto směru práce postoupily. Nechal jsem zpracovat posudek o stavu zvonů, zvonové stolice a pohonu zvonů, stav je velmi špatný. Nechal jsem také vypracovat projekt na celkovou opravu a vyčíslit náklady na její provedení. K tomu, aby se zvony znovu rozezněly, bude potřeba částka cca Kč 300.000,-. V této kalkulaci není započítána oprava schodiště na věž, které je rovněž ve špatném stavu, a jeho oprava by měla předcházet opravě zvonů.