Rubrika FARNÍK 2/13

DRAZÍ FARNÍCI

Kdykoli jíme tento chléb a kdykoli pijeme tento kalich, zvěstujeme tvou smrt a čekáme na tvůj příchod, Pane Ježíši Kriste.

Při každé mši svaté nás kněz po proměňování vyzve, abychom vyznali ústřední body své víry. Obnovená liturgie po II. vatikánském koncilu umožňuje střídání odpovědí na výzvu kněze: „Tajemství víry.“

Jde především o odstranění mechanického a jednotvárného opakování naučených odpovědí. Naopak máme přemýšlet o tom, co říkáme. Prožíváme dobu církevního roku, která se jmenuje příchod, latinsky advent. Máme usilovat o to, abychom svůj život skutečně prožívali, nestačí přežívat.

Právě skončil rok víry, možná si to ani neuvědomujeme, ale očekávání je úzce spojeno s vírou. Ten, kdo očekává, má víru, kdyby neměl víru, tak by nic neočekával. Církev nám to připomněla v evangeliu první neděle adventní, kde jsme slyšeli, jak: Ježíš řekl svým učedníkům: „Bděte tedy, protože nevíte, který den váš Pán přijde. Tehdy budou dva na poli, jeden z nich bude vzat, druhý bude ponechán, dvě budou mlít na obilném mlýnku, jedna bude vzata, druhá ponechána.“ Práce na poli a mletí zrn na mouku byly v Ježíšově době naprosto všední práce. Ježíš tímto přirovnáním chce říci, že když dva dělají totéž, není to totéž. Nejde o to, co kdo dělá, ale s jakými úmysly to dělá. To, co dává naší každodenní činnosti hodnotu, je úmysl, víra, očekávání.

V letošním roce jsme usilovali o to, aby prožívání víry bylo ještě intenzivnější, a to jak při pravidelných setkáních – nedělních bohoslužbách, ve společenství, tak i při mimořádných příležitostech.

Myslím, že nejsilnějším povzbuzením pro naši víru bylo udělování svátosti biřmování v Bítýšce. Ale příležitost k prohloubení své víry jsme měli během celého roku: chtěl bych připomenout společné udělování svátosti nemocných v únoru, Sederovou večeři před Velikonocemi, svatodušní novénu, slavnost 1. sv. přijímání dětí, pouť u Třech křížů nebo farní pouť na Vranov, ať už ve formě zájezdu, nebo ve formě pěšího putování.

Víra je hodnota, která provází náš každodenní život. Dalším důležitým momentem pro posílení víry budou svátky narození Spasitele, prožijme je v pokoji a radosti. Požehnané Vánoce přeji všem farníkům.

Otec Marek