Rubrika FARNÍK 1/13

UNIVERZITA TŘETÍHO VĚKU

Univerzity třetího věku poskytují příležitost pro vzdělávání seniorů. První Univerzita třetího věku vznikla u nás při Palackého univerzitě v Olomouci v roce 1986. V Brně vznikl tento typ školy až v roce 1990, vzdělání nabízejí všechny brněnské vysoké školy.

Já jsem se na základě letáčku přihlásila do kurzu Spirituální dimenze člověka – Živá teologie na Univerzitu třetího věku Masarykovy univerzity v Brně. Přednášky se konají jednou za 14 dní v pátek, v budově Fakulty sociálních studií nebo v budově bývalé Lékařské fakulty. Posluchači mohou bezplatně využívat studovnu i počítačovou cvičebnu. Lze si zapůjčit skripta, knihy, slovníky a ve studovně je přítomen asistent. Účastníci kurzu dostávají sylaby (stručné výtahy z přednášek) a mají právo – ne povinnost složit kolokvium (druh zkoušky – rozprava, diskuse). Téma si zvolí dle vlastního rozhodnutí a mělo by být zaměřeno na obsah některé z přednášek. Skládá se z části písemné a ústní. Samostatná práce vede k posílení sebedůvěry a prohloubení znalostí vybraného zadání. Já jsem si vybrala témata Proč a jak studovat ve vyšším věku, Poutní tradice a poutní místa, Postava sv. Václava v českých dějinách a Staré a nové umění v kostele sv. Jiljí v Brně-Komárově. Posluchači obdrží při závěrečné promoci potvrzení o úspěšném absolvování.

Nad rámec programu je možno se přihlásit na různé exkurze a do dalších kurzů, ať již mimořádných nebo krátkodobých - např. jazykových, první pomoci, soudního lékařství, literatury a nyní nejnověji Náboženství a svět (buddhismus, hinduismus, islám, sekty, křesťanství, religiozita Romů). Poslední mimořádnou přednášku, kterou jsem navštívila, měl arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Mons. Jan Graubner na téma Problémům stáří se předchází v rodině.

Již nyní jsme se mohli přihlásit do pokračujícího kurzu, který pořádá ve studijním roce 2013/2014 Brněnská akademie třetího věku. V předběžném programu jsou mezi jinými uvedeny přednášky Izrael - jak jsem ho poznal, Papež a teolog Benedikt XVI., Františkánská spiritualita, Kostel sv. Kříže a kapucínská hrobka.

Hlavním koordinátorem kurzu je Prof. Květoslav Šipr, CSc. z Lékařské fakulty Palackého univerzity v Olomouci, který se specializuje na gerontologii a bioetiku.

Přednášející jsou z Biskupství brněnského, z Masarykovy univerzity v Brně, z Univerzity Palackého v Olomouci, z Teologické fakulty Jihočeské univerzity, z Biskupství ostravsko-opavského, z Radia Proglas, Televize Noe, České televize a z dalších institucí. Po přednášce následuje vždy diskuse.

Namátkou vybírám některá témata přednášek – Jak zakusit Boží lásku a odpuštění, Dar eucharistie, Duchovní hudba a Spiritualita, Latina v dějinách katolické církve, Evropa a náboženství, Nové objevy medicíny ve světle křesťanské etiky a další.

Na přednáškách se setkávám s posluchači nejen z Brna a okolí, ale i z Jihlavy, Žďáru nad Sázavou, České Třebové, Rožnova pod Radhoštěm, Blanska. Na každou další přednášku se vždy těším.


A.Kosíková


Všechna práva vyhrazena římskokatolické farnosti a autorům příspěvků.