Rubrika FARNÍK 1/13

Cyril a Metoděj – úkoly pro děti

ZÁŘÍ

1. Zjisti, kteří význační lidé se narodili nebo žili v naší farnosti. Co o nich víš?
  2. Zeptej se rodičů, koho znázorňují obrazy a sochy v našem kostele.
  3. Napiš a pošli někomu dopis nebo pohled s pozdravem. Nebo nakresli obrázek a někomu ho daruj.
  4. Víš, jaké jsi dostal od Boha dary? Na co jsi šikovný? Napiš si to. Napiš také to, na co je šikovný tvůj bratr/sestra.

ŘÍJEN

1. Máš už svůj vzor? Jestli ne, najdi si ho. Co se ti na něm líbí? A co bys chtěl dokázat stejně jako on?
  2. Při večerní modlitbě si vzpomeň na některého kamaráda/kamarádku.
  3. Máš doma nějaké povinnosti? Ne? O nějakou se přihlas! Ano? Dělej ji poctivě a bez toho, aby tě rodiče museli nutit.

LISTOPAD

1. Nebuďte vybíraví v jídle. Nezapomínejte poděkovat za jídlo, které vám připraví rodiče. Poděkujte jim i Bohu.
  2. Modlete se vytrvale za něco, co si přejete, a vytrvejte, i když se to hned nesplní.
  3. Snažte se plnit své povinnosti ve škole na výbornou, každý podle svých schopností.
  4. V dnešním povídání se Metoděj stal řeholníkem a Cyril knězem. Vyberte si nějakého řeholníka, řeholnici či kněze a udělejte s ním rozhovor na téma, co dělá celý den a co ho vedlo k tomuto povolání. Za naším panem farářem nechoďte.

PROSINEC

1. Vybarvěte podle své fantazie ikonu Pána Ježíše.
  2. Zjisti, ve kterých zemích jsou i dnes křesťané pronásledováni. Napište seznam a ten odevzdejte. Kdo je pronásleduje? Jeden týden se za ně modli.
  3. Zjistěte: Ostatky kterých svatých jsou uloženy v kostelech a kaplích naší farnosti?
  4. Vyhledejte v Bibli místa, kde se píše o zázračném rybolovu. „Souřadnice“ nalezených textů zapište a odevzdejte na příští dětské mši.

LEDEN

1. Dívejte se kolem sebe a víc si všímejte lidí, které míjíte, když jdete do školy nebo do školky, stojíte vedle nich na zastávce autobusu, nebo vedle nich sedíte v kostele. Můžeme jim v něčem pomoci?
  2. Při mši svaté se někdy používají cizí slova jako: Aleluja, Kýrie eléison, Gloria, Agnus Dei, Credo, Hosana, Amen. Víte, co znamenají v překladu? Zjistěte to do příště, napište a přineste.

ÚNOR

1. Na začátku a na konci každé modlitby děláme znamení kříže. Stejně tak na začátku a na konci mše svaté. Už toto znamení je součástí modlitby, proto jej dělejte řádně a myslete na jeho význam.
  2. Vyluštěte následující text napsaný v hlaholici.

3. Poproste rodiče, aby vám pomohli zjistit, kde v misiích vedou čeští misionáři školu a zda nepotřebují pomoci s učebními pomůckami.

BŘEZEN

1. Přečtěte si tuto neděli z Markova evangelia první kapitolu a udělejte z tohoto okamžiku doma malou slavnost.
  2. Pokuste se sepsat pravidla své oblíbené hry, pokud bude dobrá, zahrajeme si ji třeba na táboře.
  3. Během příštího týdne přiberte do svých her i někoho, s kým se příliš nekamarádíte.
  4. Dobrá zpráva potěší každého. Cyrila Metoděj měli radost, když si přečetli pozvání od papeže do Říma. Pošli třeba babičce, tatínkovi do práce, paní učitelce nebo otci Markovi pohlednici, na kterou napíšeš nebo nakreslíš něco, co jim udělá radost.