Čtvrtek 18.04.2024, sv. Krescenc, Valérie
Rubrika FARNÍK 1/13

DĚTSKÉ MŠE V NAŠÍ FARNOSTI

I v letošním školním roce patří v našem kostele sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce každý druhý pátek v měsíci mši pro rodiče a děti. Takováto mše samozřejmě stojí všechny aktéry mnoho úsilí a neobejde se bez řádných příprav − dětský pěvecký sbor pod vedením Karla Trnavského a Lucie Krézkové secvičuje písně, kterými doprovází mši svatou, otec Marek společně s autorkou tohoto článku stojí každý měsíc před úkolem připravit krátké dramatické vystoupení, na které se děti mohou těšit místo kázání. Účelem těchto výstupů je zábavnou a nenucenou formou seznamovat s křesťanskými hodnotami a tradicí.

Letos mají děti možnost dozvědět se něco o více o dvojici svatých Cyrilovi a Metoději, protože rok 2013 je rokem 1150. výročí jejich příchodu na Velkou Moravu. Inspirací pro scénky, které dětem přibližují život slovanských věrozvěstů, je příručka pro kněze, katechety a animátory, kterou ku příležitosti zmíněného výročí vydalo Centrum pro katechezi Olomouc. Z větší části se však s otcem Markem snažíme používat vlastní fantazii a znalosti, abychom co nejvíce zaujali své malé i velké diváky. Každý měsíc navíc děti plní několik úkolů, tak či onak souvisejících s životem Cyrila a Metoděje. Luštily například záhadný text napsaný v Cyrilově písmu hlaholici. Chcete-li, můžete si také vy, čtenáři časopisu Farník, vyzkoušet, zda byste byli v luštění úspěšní:

Aleluja!

Děti, které za vyřešení úkolů získají největší počet bodů, budou stejně jako minulý rok odměněny drobnými cenami. Doufáme, že i na dětské mše o Cyrilovi a Metoději se bude v naší farnosti vzpomínat se stejným nadšením jako na mše loňské a budou dětem i rodičům dobrou přípravou na oslavy nadcházejícího výročí obou světců.

M. Štětková