Rubrika FARNÍK 1/13

DRAZÍ FARNÍCI

Původně jsem chtěl na tomto místě psát úplně o jiných věcech, ale pod dojmem událostí, které nás obklopují a které se nás dotýkají, jsem se rozhodl změnit téma.

Po nečekaně krátkém konkláve byl ve středu 13. 3. večer zvolen papežem argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio, který přijal jméno František I.

Když bylo oznámeno jméno nového papeže, většina lidí na náměstí svatého Petra v Římě, ale i u televizních přijímačů na celém světě si položila otázku: „A to je kdo?“ Vzápětí se na balkónu svatopetrské baziliky objevil starší, ale velice sympatický muž. Již od prvního momentu je zřejmé, že nový papež je člověk střídmých a umírněných gest. Všichni jsme s napětím čekali na jeho první slova, promluvil krásnou, zvonivou italštinou a řekl: „Dobrý večer.“ Tímto civilním pozdravem si získal okamžitě celé náměstí a pokračoval: „Úkolem konkláve je vybrat nového římského biskupa a páni kardinálové vybrali až z konce světa.“ A mávl rukou za sebe, aby naznačil, že přichází z velmi vzdálené země.

Papež František je velmi zbožný, během prvního setkání s věřícími se dvakrát pomodlil, nejprve za svého předchůdce Benedikta XVI. a potom poprosil věřící shromážděné na náměstí, aby se pomodlili za něho. Celé náměstí se ponořilo do chvíle tiché modlitby a bylo cítit, jak všichni berou vážně tuto prosbu.

Rozloučení bylo opět velmi srdečné, civilní a lidské, papež se rozloučil třemi větami, které se v Itálii používají naprosto běžně: „Dobrou noc! Dobře si odpočiňte! A brzy na viděnou!“

Bulvární tisk vytáhl jako obrovskou senzaci zprávu, že nový římský biskup má jen jednu plíci. Ano, je to pravda, ale co to znamená? Tento člověk ví, co je to nemoc, bolest. Většinu svého života prožívá s omezením a má pochopení pro trpící a nemocné.

Jméno, které si kardinál Bergoglio vybral, je na papežském stolci zcela nové. Vyjadřuje ideál prostoty, otevřenosti a pokoje, který žil svatý František z Assisi.

Ideál, který nový římský biskup bude zřejmě prosazovat v celé církvi. Svatý František z Assisi je zároveň národním patronem Itálie, to znamená, že nový papež již volbou tohoto jména chce říci: „Hledejme, co nás spojuje, a usilujme o pokoj.“

Drazí farníci, přeji Vám všem radostné a pokojné Velikonoce.

Otec Marek