Rubrika FARNÍK 1/12

PROCES BLAHOŘEČENÍ SLUŽEBNÍKA BOŽÍHO P. ANTONÍNA ŠURÁNKA

Kněz Antonín Šuránek, spirituál kněžského semináře v Olomouci, spisovatel, básník, kazatel a politický vězeň, zemřel v pověsti svatosti 3. listopadu roku 1982.

V květnu roku1996 začal na olomouckém arcibiskupství diecézní proces k jeho blahořečení. Nyní se procesem zabývá Římská kongregace pro svatořečení.

Více jak tři tisíce stran textů P. Šuránka a výpovědí svědků přijala kongregace pro svatořečení v létě roku 2001. Stále probíhá šetření o tzv. hrdinských ctnostech. Pokud kongregace uzná, že se P. Antonín Šuránek choval hrdinsky, získá titul „ctihodný“. Nejvíce času si vyžádá zřejmě čekání na ověřené zázraky na přímluvu P. Šuránka. Teprve potom může být blahořečen. Pravidla pro posuzování pravosti zázraků jsou velmi přísná. Musí se jednat o prokazatelný nadpřirozený zásah do lidského života, který napomáhá dobrému a je zároveň důstojný Boha.

MOTLIDBA P. ANTONÍNA ŠURÁNKA

Buď můj život čest a chvála Boží,
jiným růže, sobě trní, hloží.

Být jak zrno, skryté v Boží zemi,
hrstka kvasu, o níž lidé neví.

Šířit radost, bolest nechat sobě,
hledat slabé, sílit těšit v mdlobě.

Nehledat práv, plnit povinnosti,
chudý ve všem, bohatý jen v ctnosti,
opravdový až do morku kostí.

Sebe zapřít, stavět na milosti,
obejmout kříž, drtit změkčilosti.

Jiným sloužit, sám si sloužit nedat,
v oběť lásky sebe na kříž zvedat,
pobloudilé v náruč Boží volat,
zlobu láskou přemáhat a zdolat.

Nic nechtít a všechno dát,
Boha v bližních milovat!

S Matkou Boží pevně stát,
v dobrém růst a vytrvat!