Rubrika FARNÍK 1/12

NOC KOSTELŮ

Naše farnost se chystá k účasti na akci, jejíž tradice není příliš dlouhá: v České republice se konala poprvé v roce 2009 a setkala se s velkým ohlasem. Co Noc kostelů znamená? Je to jakási „noc otevřených dveří“ našich chrámů a modliteben, v kostelích a kaplích se setkáme s připraveným večerním či nočním programem, s vlídným přijetím hostů, s možností (nejen duchovního) rozhovoru.

Pro nás, kteří se staneme hostiteli návštěvníků farního kostela sv. Jakuba a kaple Matky Boží na Veveří, je to rovněž příležitost k zastavení a zamyšlení. Co pro mě znamená kostel, který pravidelně navštěvuji? České slovo kostel vzniklo z latinského castellum, což (možná překvapivě) znamená „tvrz“. Kostely totiž byly od počátku budovány zpravidla jako pevné zděné stavby, které ve středověku plnily kromě svého základního poslání i funkci jistého útočiště pro obyvatele chatrných obydlí při přepadení. Jiné jazyky však vyjadřují přesněji hlavní poslání našich sakrálních staveb a pro kostel a církev užívají stejné slovo. Jako příklad můžeme uvést ruštinu (cerkov), němčinu (die Kirche), italštinu (la chiesa) a další. Kostel je totiž především dům, ve kterém se společenství křesťanů, církevní obec, shromažďuje ke mši svaté, tedy ke zpřítomnění slavnosti Ježíšovy Poslední večeře. Kostel je prostorem i pro jiné bohoslužby, jako jsou svatba, křest, rozloučení se zemřelým. Je to prostor určený ke shromáždění křesťanů, kteří se v něm společně modlí, i prostor pro jednotlivce, který se mimo bohoslužbu modlí soukromě.2

Právě proto je kostel také určitým kamenným památníkem minulých generací, které ho postavily, byly v něm křtěny, oddávány, modlily se v něm. Je to úctyhodné místo pro každého, kdo vnímá cenu života druhých lidí, živých i zesnulých. Nejen svou stavbou a výzdobou, ale tím, co se v něm po celou dobu jeho existence koná, je kostel svědkem a památníkem živé víry živých lidí. A to je to nejdůležitější. Už mnoho návštěvníků kaple na Veveří nezávisle na sobě podotklo, že přímo cítí, jak je to místo „promodlené“. Rádi všem tento zážitek v obou kostelích umožníme prvního června večer.

Vl. Krátký

Vzhledem k náročnosti celé akce, tímto vyzýváme ochotné farníky, aby se zapojily do příprav a průběhu Noci kostelů v naší farnosti. Jedená se také o naši reprezentaci.

Intenzivní příprava začne po Velikonocích, hlaste se v hojném počtu u otce Marka, nebo u pana Petra Plachého.

2Srv. ALEŠ OPATRNÝ, Proč existují kostely?!, www.pastorace.cz