Úterý 23.04.2024, sv. Vojtěch, Vojtěch
Rubrika FARNÍK 2/11

Opravy kostela v Lažánkách

V letošním roce pokračovaly práce na zdvojení oken ve farním kostele v Lažánkách. Nutno dodat, že se jedná o pět největších oken v celém kostele. Dvě z nich jste mohli vidět ještě před montáží, stála opřená u zpovědnice, další dvě budou dodána ještě do konce tohoto koku a všechna čtyři okna budou okamžitě nainstalována na svá místa. Montáž těchto oken nebude vzhledem k jejich velikosti jednoduchá a k tomu, že mají být usazena do výše 3,5 m nad zemí. Na příští rok zbývá poslední velké okno v lodi kostela a dvě malá okénka v bočních prostorách kostela. Všechny náklady na tuto akci byly hrazeny z peněz farnosti.

Další opravou, kterou můžeme nazvat průběžnou, je oprava varhan. Bylo nutné vyměnit všechny basové píšťaly (to jsou ty dřevěné). Jejich stav byl žalostný, byly prožrané červotočem a hrozilo, že se bude opakovat to, co loňském roce, a sice, že varhany téměř dva měsíce nehrály. Nové píšťaly jste mohli vidět před jejich namontováním, byly uloženy na malém kůru. Oprava byla financována z jedné poloviny z příspěvku Obce Lažánky a druhá polovina z peněz farnosti. Tímto ale oprava varhan pro letošek neskončila. Když byl nástroj rozmontován, ukázal se další slabý článek, a to motor. Dlouhá léta sloužil dobře, ale nyní již nebyl spolehlivý. V současné chvíli je již namontován motor nový, je ukryt ve spodní části varhan, není ho vidět a hlavně není ho téměř slyšet, ale funguje. Zbývá však podstatná skutečnost, a sice musíme ho zaplatit... V kapli za sakristiíí lažáneckého kostela se potýkáme s dřevomorkou. Již jsem o tom psal před rokem do zpravodaje, je to houba velmi otužilá a neústupná, usadila se ve stěně kostela a nechce se nechat vyhnat. V jedné polovině kaple je položena izolace, která brání pronikání dřevomorky ze zdi do dřevěné podlahy. Nyní se ukazuje, že je potřeba tuto izolaci položit i v druhé polovině kaple tak, aby byla chráněna celá místnost, protože dřevomorka postupuje dále.

Další zařízení, které dosluhuje, jsou pohony zvonů na věži. Hlavní problém je v tom, že se rozkmitává celá zvonová stolice, bylo zadáno vypracování návrhu na řešení této situace.