Rubrika FARNÍK 2/11

Opravy kostela ve Veverské Bítýšce

Zvony.

Téměř před dvěma roky utichly zvony našeho farního kostela, nyní jsme se dočkali a dva z nich zase můžeme slyšet. Předcházela tomu náročná rekonstrukce zvonové stolice. Zvony, které vidíte na obrázku, byly původně vedle sebe a věž jim byla poměrně těsná. Nyní jsou umístěny nad sebou, mají více místa, ale hlavně nepůsobí rozkmitávání zvonové stolice. Jak jste si možná všimli, zvony dostaly nová srdce, ta stará vyrobil někdo v dobrém úmyslu, ale neuměl to a srdce tloukla do zvonů v jiném místě, než bylo třeba. Na zvuku to příliš poznat nebylo, ale zvon mohl puknout. Nyní jsou zvony poháněny tzv. lineárními elektromotory, to je ta černá obdélníková věc na pravé straně spodního zvonu. V tomto motoru se nic netočí, ale elektromagnetický impuls přitahuje a odpuzuje zvon. Těšíme se, až budou zvonit také další dva zvony, příští rok by měl být uveden do provozu další zvon, tzv. poledník. Potom bude možné obnovit vyzvánění ráno, v poledne a večer. Nyní se zvoní před bohoslužbami a při úmrtí ve farnosti. Oprava byla zaplacena jednak ze sbírek farníků, ale také z příspěvku Městyse Vev. Bítýška.

Celý nový systém má ještě jednu výhodu, nemusí se chodit mazat, olejničku jsem schoval na památku....

Střecha Na přelomu roku budeme pokračovat v opravě krovu farního kostela. Ne to není špatný vtip, to je realita. Dostali jsme dotaci, a tu musíme vyčerpat ve stanoveném termínu a do léta nemůžeme čekat. Bude se opravovat krov nad kůrem, strana blíž ke škole. Fotografii, jak to vypadá v současné době, jste viděli už loni, nebudu Vás tím zatěžovat a ztrouchnivělé dřevo uvidíte ležet u kostela.

Vitráže

V našem farním kostele je osm pěkných malovaných oken a všechna potřebují opravu. To, co je nutné vyměnit, jsou olověné pásky, které spojují jednotlivá sklíčka mozaiky. Životnost těchto olověných pásků je stanovena na čtyřicet pět let. V našem kostele slouží již od roku 1946, to je šedesát pět let. Je tedy nejvyšší čas je vyměnit, protože jinak hrozí zborcení celé vitráže. Tento stav je nejlépe viditelný na vitráži zobrazující svatou Zdislavu u kůru.

Letos byla opravena jedna čtvrtina (!) jednoho okna. Z vnitřku kostela není provedená oprava téměř vidět, ale pokud se postavíte k pekárně a podíváte se na kostel, budete ji vidět zcela zřetelně.

Farní centrum

Kdo jste navštívili faru o letošním „Kafování“, tak jste viděli proměnu, kterou prodělaly bývalé hospodářské budovy na farním dvoře. Z bývalých chlévů a maštalí, které byly v hodně zanedbaném stavu, vznikly celkovou přestavbou prostory, které, jak doufám, budou sloužit farnosti v dalších letech. Jednak zde vznikla klubovna, do které se pohodlně vejdou stoly a židle pro dvacet osob.

Další prostorou, která farnosti velmi chyběla, je sál. Nyní má farnost k dispozici sál, kde se může shromáždit a usednout ke stolům až sedmdesát osob.

Ale to není všechno, dále je součástí centra kuchyň, která je dostatečně vybavená, aby nasytila návštěvníky farního centra. Celé dílo vzniklo jako dar dvou mecenášů farnosti Veverská Bítýška. Mě osobně to velmi potěšilo, všichni máme tu zkušenost, že lidé v našem okolí hledají pouze vlastní prospěch, ale my můžeme říci: „V naší farnosti je místo pro setkávání lidí, které bylo vybudováno zcela nezištně.“