Rubrika FARNÍK 1/11

Kanonizační řízení služebníka Božího Jana Buly

Kanonizace (svatořečení) v katolické církvi znamená prohlášení za svatého. V současném kanonickém právu je kanonizace posledním papežským úkonem, kterým je služebník Boží, zařazený před tím mezi blahoslavené, vepsán do seznamu svatých. Beatifikací je služebník Boží prohlášen za blahoslaveného. V dějinách Církve se podoba kanonizace proměňovala a vyvíjela. Dnes je kanonizační řízení právním procesem, který se řídí závaznými předpisy, přičemž tato náročná procedura trvá obvykle několik let.

Každé řízení je v současnosti rozděleno na dvě části. První část probíhá v diecézi, v níž osoba pokládaná za svatou zemřela, druhá část posléze v Římě na Kongregaci pro svatořečení (Congregazione delle Cause dei Santi). Základním předpokladem pro zahájení procesu je pověst svatosti, tedy mínění, že zemřelá osoba žila svatým životem, nebo zemřela mučednickou smrtí. Kanonizační řízení nemůže být zahájeno dříve než pět let po smrti dané osoby a nemělo by být zahájeno později než za 30 let, pokud k tomu ovšem nejsou spravedlivé důvody.

Služebník Boží Jan Bula

Jan Bula byl knězem nezákonně odsouzeným k trestu smrti roku 1951 v procesu souvisejícím s „případem Babice“, na jaře následujícího roku byl ve věku nedožitých 32 let popraven. V době komunistické totality nebylo pochopitelně možné zahájit jeho kanonizační řízení, a proto se tak mohlo stát až po více než 30 letech od jeho smrti. Soukromými osobami však byl již dříve považován za mučedníka víry. Po pádu komunistické totality byl Jan Bula roku 1990 občanským soudem rehabilitován. Iniciativa k zahájení beatifikačního řízení Jana Buly vzešla přímo z Biskupství brněnského. V brněnské diecézi byly uskutečněny odpovídající přípravné kroky vedoucí k zahájení šetření. Čeští a moravští biskupové vyjádřili 8. října 2003 na svém 52. plenárním zasedání jednomyslně souhlas se zahájením beatifikačního řízení kněze-mučedníka Jana Buly. Kongregace pro svatořečení udělila 24. ledna 2004 nihil obstat, čímž vyjádřila, že ze strany Svatého stolce nejsou žádné námitky. Řízení tak mohlo být zahájeno. Stalo se tak prvním zasedáním (sessio) 25. března 2004 na Biskupství brněnském za přítomnosti diecézního biskupa, biskupského delegáta, ochránce spravedlnosti, postulátora a notářů. Po skončení přípravných šetření zašle diecézní biskup Kongregaci pro svatořečení žádost o nihil obstat, které vyjadřuje, že ze strany Svatého stolce nejsou proti zahájení procesu překážky. Od této chvíle je osoba, jejíž proces běží, nazývána služebník boží.