Rubrika FARNÍK 1/10

PROŽÍVÁME ROK KNĚŽÍ

Při příležitosti 150. výročí úmrtí sv. Jana Maria Vianneye vyhlásil papež Benedikt XVI. na období od 19. června 2009 do 19. června 2010 Rok kněží. Tématem či heslem tohoto roku je „Věrnost Kristova, věrnost kněze“.

Rok kněží zahájil papež modlitbou nešpor loni o slavnosti Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Ukončen pak bude přesně o rok později Světovým setkáním kněží na náměstí svatého Petra ve Vatikánu.

Při této příležitosti si můžeme položit otázky: Co znamená Rok kněží pro nás? Co znamená kněz v mém životě? Právem převládá názor, že Rok kněží je dobrou příležitostí pochopit, jak důležitá je role a poslání kněze v církvi a v současné společnosti vůbec. Může být také příležitostí k většímu porozumění mezi kněžími a laiky. Máme také jistě na paměti, že tento čas je také mimořádně vhodnou příležitostí pro intenzívnější modlitby za kněze a za nová kněžská povolání. To je jistě výzva pro nás všechny.

Svatý otec Benedikt XVI. při této příležitosti píše: Příklad svatého Jana Marie Vianneye mě přirozeně přivádí k tomu, abych poukázal na oblasti spolupráce, které je třeba ještě více otevřít věřícím laikům. Kněží a laici tvoří dohromady jediný kněžský lid a na základě své služby žijí kněží mezi laiky, aby všechny vedli k jednotě lásky. (srv. List papeže Benedikta XVI. K Roku kněží)

„Kriste z večeřadla, Kriste z kříže, přijmi dík i prosby za pastýře!“

V.K.