Pátek 29.03.2024, bl. Ludolf, Taťána
Rubrika FARNÍK 1/10

ÚVOD

Pilát chtěl lidu vyhovět, proto jim propustil Barabáše. Ježíše dal zbičovat a vydal ho, aby byl ukřižován. Mk 15,15

Tato krátká věta popisuje, co se stalo na Velký pátek s Ježíšem a Barabášem. Trochu už se zapomíná na toho, který je zde jmenován jako první, na Piláta. Pilát musel vybrat, musel volit, koho propustí, koho odsoudí.

Volba je téma, které je v textech Velikonočních obřadů přítomné téměř na každém místě. Ježíš volí, kdy a kde chce s učedníky slavit večeři beránka, v Getsemanské zahradě volí definitivně cestu utrpení a smrti. Jidáš volí čas a místo zrady. Apoštolové volí utéct, schovat se a sledovat vše z povzdálí. Petr volí mezi vyznáním a zapřením, zvolí zapření. Šimon Cyrenský je donucen zvolit pomoc s nesením kříže. Marie, matka Ježíšova, apoštol Jan a Marie Magdalská volí zůstat pod křížem a být Ježíšovi nablízku.

Všechny tyto osoby volí mezi pravdou a lží, mezi strachem a statečností, mezi odvahou a pohodlím. Je nám jasné, že jejich rozhodnutí nebylo často jednoduché a že o to, aby dokázali volit to lepší, museli uvnitř svádět tvrdý zápas.

Všechna čtení, která uslyšíme, jsou Božím slovem, to znamená, že všechno, co čteme, má stálou platnost, týká se to i nás. Tyto texty nás mají posílit (někdy také varovat), když my sami máme volit. Žijeme v době, která nefandí odvážným rozhodnutím a spíše nabádá k opatrnosti a ostražitosti. Velikonoce jsou svátky, které nám připomínají, že i my musíme ve svém životě volit, a ne jen ve volbách. Ptejme se, kdo a co nám nabízí, jestli jsou to trvalé a skutečné hodnoty, a nebo třicet stříbrných za zradu Ježíše. Kéž tedy každý den s pomocí Boží volíme moudře a následujeme evangelium. Velikonoční svátky plné pokoje a radost z oslavy Ježíšova zmrtvýchvstání Vám přeje a vyprošuje

otec Marek