Rubrika FARNÍK 2/09

OPRAVA KROVU STŘECHY KOSTELA SV. JAKUBA

Jak jste si mohli přečíst v minulém čísle Farníku, byly zahájeny přípravné práce na generální opravě krovu a zvonové stolice v kostele sv. Jakuba. Prvním krokem bylo zmapování současné situace, byla vypracována podrobná zpráva o současném stavu krovové konstrukce. Zpráva má 31 stran textu a 7 výkresů. Na největším z nich je zakresleno, které trámy bude nutné vyměnit. Mám v plánu většinu výkresů vyvěsit v kostele, aby se každý mohl podívat. Pro Vaši představu bude nutné vyměnit 35 metrů krychlových trámů.

Tato technická zpráva tvořila hlavní podklad pro vyjádření Státního památkového ústavu v Brně a Odboru regionálního rozvoje v Kuřimi, oba úřady již vydaly souhlas s opravou. Městys Vev. Bítýška vydal souhlas se záborem obecního pozemku pro zřízení staveniště. V současné době čekáme na vydání stavebního povolení, to by mělo být vydáno do konce tohoto roku. A tím budeme mít všechna potřebná povolení a vyjádření.

Zároveň s technickou zprávou byl vypracován rozpočet na opravu krovu. Položkový rozpočet zabírá 19 stránek textu a celková cena opravy včetně daně činí Kč 3 157 746,-.

Je jasné, že tuto sumu nejsme schopni dát dohromady sami a budeme žádat o dotace, což v této složité době nebude jednoduché.

Farní kostel ve Veverské Bítýšce trápí ještě jeden nedostatek, a to malý sklon okapových rýn a malý počet svodů od okapů.Tím dochází k jejich častému ucpávání, přetékání dešťové vody na fasádu a následnému poškozování fasády. V příštím roce plánujeme zvětšit sklon okapových rýn a vybudovat alespoň tři nové svody dešťové vody kolem kostela. Výraz vybudovat není nijak nadnesený, protože půjde o zhotovení svislých kovových svodů ( eventuelně plastových – máme svoje zkušenosti se zloději), ale také o vybudování kanalizačních přípojek k těmto svodům, půjde tedy o dosti rozsáhlé opravy.

Proto uvítám každou vaši pomoc.

Otec Marek

PS.

Objevil se také názor, že nejlepší by bylo celou věc odložit, ale čas běží a starý krov má před sebou maximálně 10 až 15 let života.