Rubrika FARNÍK 2/09

SVÁTOST BIŘMOVÁNÍ V LAŽÁNKÁCH

V sobotu 17. října přijalo v kostele v Lažánkách 19 věřících svátost biřmování. Slavnostní mši svatou celebroval a svátost biřmování uděloval biskup Mons. ThLic. Vojtěch Cikrle.

Biřmovance připravoval otec Marek Hlávka necelé dva roky.

Požádali jsme biřmovance o odpovědi na otázky:

1) Co mi dala příprava na biřmování

2) Nejsilnější zážitek z biřmování

Odpověděli pouze dvě z dotázaných.

1) S přípravou na biřmování jsem byla velice spokojena. Jednak jsem si zopakovala některé vědomosti, které si pamatuji ze školy z náboženství. Za další: některé informace, které jsem četla, viděla nebo slyšela, jsem si v hodinách přípravy buď potvrdila, nebo poopravila, za další jsem se dozvěděla plno dalších vědomostí, které v životě využiji. Největším přínosem pro mě je, že dosud jsem náboženství viděla více méně svýma očima, tak jako i ostatní lidé, např. svátosti - křest, přijímání atd., kdežto nyní se na ně dokážu dívat i očima církve, čímž člověk zase ledacos pochopí a posune se o krok dál.

2) Celé biřmování byl pro mě velký zážitek. Byl to pěkný a velice důstojný obřad.

E.Z.

1) Na přípravě se mi líbilo, že jsme se tam scházeli všichni. Díky tomu se dalo na probírané věci dívat z nejrůznějších pohledů, protože každý měl jiný názor a diskutovalo se o tom, proč to tak je, proč ne.Dověděla jsem se spoustu nových informací a to si myslím, že bylo úkolem přípravy.

2) Celý ten den byl jeden obrovský zážitek. Ještě ráno jsem netušila, co mě vlastně čeká a z toho jsem byla dost nervózní.

Když pak ještě pan biskup poslal otce Marka pro Bibli a oznámil, že si nás trošku vyzkouší, tak jsem měla opravdu strach. K mé úlevě to nemyslel vážně a od toho okamžiku jsem se uvolnila a vychutnávala si všechno, co řekl.

Nejsilnější však byla jeho slova, která řekl přímo mně během udělování biřmování. Byl to opravdu nezapomenutelný zážitek.

Veronika