Rubrika FARNÍK 2/09

DRAZÍ FARNÍCI,

končíme další kalendářní rok našeho života a nejspíš přemýšlíme o tom, jaký byl. Jak už to v životě chodí, tak se v něm střídaly události veselé i vážné, radostné a bolestné a v neposlední řadě události sváteční. Chtěl bych zmínit dvě z nich.

Tou první výjimečnou a sváteční událostí byla návštěva papeže v naší zemi a především v naší diecézi. Proč vůbec přijel? Naše země má (bohužel) nálepku jedné z nejateističtějších zemí v Evropě a Benedikt XVI. přijel povzbudit nás věřící a nabídnout naší společnosti duchovní hodnoty.

V Tuřanech na mši se Svatým otcem se shromáždilo zhruba tolik lidí, kolik jich navštěvuje nedělní bohoslužby v naší diecézi. Atmosféru, která zde byla, komentoval papež později takto; „Mile mě překvapily okamžiky ticha, které doprovázely bohoslužbu v Brně, a cítil jsem, jak se ti lidé se mnou modlí.“

Tou druhou událostí bylo biřmování v Lažánkách, mohli jsme mezi námi přivítat otce biskupa Vojtěcha a společně prožít to, co prožili apoštolové o letnicích. Tímto momentem skončila dosti dlouhá a na jedné straně náročná, ale také radostná a zajímavá příprava. Všichni jsme byli nervózní, jak to dopadne, ale výsledek byl nad očekávání dobrý. Ze srdce přeji biřmovancům, ale i všem farníkům, aby si uchovali ve svém nitru živou vzpomínku na tuto slavnost a z ní čerpali pro svůj duchovní život.

A jak to všechno souvisí s Vánocemi?

Za prvé: všechny tyto události jsme mohli prožít jenom díky tomu, že známe Ježíše, že v něho věříme. Poděkujme tady o Vánocích za svoji víru.

Za druhé: Ježíš nepřišel do ideálního světa, ale do světa nedokonalého a hříšného. Jakkoli nám to může připadat zvláštní, ale Vánoce jsou svátky odvahy. Odvahy hledat, přinášet a nabízet hodnoty evangelia dnešnímu světu a lidem, kteří o nich nic nevědí.

A konečně za třetí, oslava narození Božího Syna nás má posílit a povzbudit do dalších dnů našeho života. Kéž se tak stane.

otec Marek