Čtvrtek 18.04.2024, sv. Krescenc, Valérie
Rubrika FARNÍK 1/09

CO TEĎ A CO POTOM?

Otázku můžeme položit také takto: „Které opravy je třeba zahájit neprodleně a co můžeme odložit?“ O čem, že je řeč? O stavu farního kostela sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce. Na kostele se v posledních letech udělalo hodně práce, kostel má novou fasádu, na střeše leží zánovní krytina, před dvěma roky byla zrekonstruována elektroinstalace a celý vnitřek kostela byl vymalován.

Pak jsou zde nedostatky. Jak všichni víme občas nezvoní zvony a již několikrát jsem upozorňoval na to, že celý systém zvonění čeká na generální opravu. A pak je zde ještě jeden adept na generální rekonstrukci a to varhany, ty jsou ve velmi špatném stavu. Pokud se vám občas zdá, že varhaník hraje nějak vedle, tak vás chci ujistit, že to není varhaníkem, ale nástrojem, který dosluhuje. Na opravu varhan byl již zpracován návrh a počítalo se, že práce budou zahájeny příští rok. Minulý týden, ale začal průzkum krovů kostela a hned první výsledky jsou zdrcující: pozednice po celém obvodu jsou z 80-ti procent shnilé, na třech místech je dřevomorka (to bílé uprostřed fotky), červotoč je úplně všude a to hlavní, trámy, které pomáhají nést klenbu kostela plní svoji funkci asi na 40 procent. Celý průzkum krovu bude hotov do léta a ukáže na kolik je krov v havarijním stavu a jak rychle se musí začít s opravou. Faktem je, že nás čeká náročný úkol a nelehké období . Předem děkuji za pomoc a podporu.

otec Marek