Rubrika FARNÍK 1/09

VÝROČÍ 110 LET LAŽANSKÉHO HŘBITOVA

Přímo v místní kronice se uvádí: Ve 14. století se v obci započala výstavba kostela v gotickém stylu ( v druhé polovině 18.století byl přestavěn ve slohu pozdně barokním ) a roku 1524 byl zasvěcen Nejsvětější Trojici. V r. 1630 byl kostel přifařen k Deblínu až do roku 1786, kdy zde došlo ke zřízení lokalie. Do té doby se pohřbívalo v Deblíně. Od roku 1786 se pohřbívalo kolem kostela, v prostoru ohraničeném zdí – na tzv. „starém hřbitově“. Od podzimu roku 1899 se začalo pohřbívat na severním konci obce Lažánky na tzv. „novém pohřebišti“ neboli na „novém hřbitově“.

Uprostřed hřbitova byl postaven kříž, který nese na zadní straně kříže text na památku těch, kteří „nový hřbitov a kříž postavili: Tento hřbitov a kříž zřízen jest byl od přifařených obcí: Lažánek, Maršova a Holasic léta Páně 1899. Zastupitelstva těchto obcí byla v Lažánkách, Holasicích: Jindřich Orator č.41, starosta, František Zavřel č. 27,Jan Sova č. 52, Bernard Zavřel č. 33, radní, Josef Sova č. 66, Jan Žaloudek č. 26, Martin David č. 35, Jan Brychta č. 15, František Zavřel č. 51, František Halla č. 42, Alois Brychta č. 39 z Lažánek a František Sova č. 6 z Holasic, členové výboru v Maršově: Michael Dvořák č. 56, starosta, František Crha č. 1, Jan Dvořák č. 45, Ondřej Šeda č. 44, radní, Josef Malášek č. 2, Josef Maloušek č. 43, Martin Buchal č. 9, František Kuchinka č. 61, Josef Erman č. 16, Ondřej Flek č. 66, Josef Kožnar č. 23, Jan Mikeš č. 20, členové výboru. Místním duchovním byl dp.Jan Kolouch, farář.

První zápis do pohřební knihy tohoto „nového hřbitova“ byl učiněn 6.11. 1899. Tato pohřební kniha je uložena na Obecním úřadě v Lažánkách a poslední zápis byl učiněn 30.12. 1999. Z tohoto stoletého zápisu do této pohřební knihy můžeme nabídnout malou statistiku zamřelých.:

Pohřbeno bylo celkem 1971 občanů, z toho bylo pohřbeno 1552 dospělých a 419 dětí. (poslední pohřeb malého dítěte uvádí kronika v roce 1971)

V blízkosti hlavního kříže se nachází kněžský hrob, kde mezi posledními je pohřben P. Jan Kolouch a pamětní desku zde má P. Alois Fiala a jeho hospodyně paní Anna Bočková.

Toto nové pohřebiště na severním konci Lažánek prošlo během 110 let od jeho založení řadou úprav.

V roce 1973 došlo k prodloužení hřbitova o další část, zde byl vyčleněn prostor pro tzv. „urnový háj“, který byl ohraničen dřevinami. Současně byla též opravena i budova márnice.

Podstatných změn a úprav se mu dostalo během posledních 10 let, kdy park před hřbitovem dostal zcela nový vzhled. Proběhly zde úpravy zeleně, položení zámkové dlažby před vchodem do hřbitova, vybudování nových chodníků a o osvětlení.

Největší oprava hřbitova, určená právě k výročí 110 let tohoto hřbitova proběhla na podzim v roce 2008, kdy byla opravena budova márnice, ohradní zeď studna , vydlážděn celý prostor při vchodu na hřbitov a cesta k hlavnímu kříži.

Kříž byl opraven, byl zvýrazněn text na všech stranách kříže, a bylo pozlaceno Tělo Páně . Kříž a střed hřbitova je osvětlen.. V letošním roce byla již zrekonstruována brána a plánují se další opravy.

M.P.