Rubrika FARNÍK 1/09

DRAZÍ FARNÍCI

Pro lid Staré smlouvy byl nejsvětějším dnem roku Den vykoupení (hebrejsky Jom kipur). V ten den velekněz rozhrnul chrámovou oponu mezi svatyní a velesvatyní a vstoupil do velesvatyně. V ruce držel misku s krví obětovaného býčka. A zde v před tváří Nejvyššího pronesl božské jméno JAHVE. Jméno, které Bůh zjevil Mojžíšovi a které, žádný Izraelita z úcty k Bohu nevysloví.

Co však předcházelo tomu než velekněz vešel do velesvatyně? Den smíření byl a je dnem přísného postu a pracovního klidu, postil se celý národ, nikdo nesměl pracovat. Bohoslužby v ten den konal pouze velekněz. Předcházející noc probděl ve společnosti mladých kněží, po půlnoci se vykoupal a oblékl do slavnostního velekněžského šatu, po východu slunce přinesl ranní oběť. Potom odložil slavnostní šat, znovu se umyl a oblékl si prostý šat kněze. Přivedli před něho býčka a dva kozly, býčka přinesl velekněz jako oběť za svoje vlastní hříchy a o kozlech losovali, který bude obětován za hříchy celého Izraele a který bude vyhnán na poušť. A pak velekněz vstoupil do velesvatyně. V prostém šatu s miskou krve v ruce. Prostý šat vyjadřuje pokoru před Bohem a krev, která byla považována za zdroj života vyjadřuje poděkování za dar života, který nám Bůh dává. Večerní oběť přinesl zase velekněz a na konec vynesl z velesvatyně kadidelnici, kterou tam ráno zanechal.

Také lid Nové smlouvy má svůj Den smíření – Velký pátek, den, kdy neslavíme svátosti, ale připomínáme si událost. Neslavíme mši svatou, ale rozjímáme a klaníme se ukřižovanému.

Den smíření je právem považován za předobraz Velkého pátku, je až s podivem kolika podrobnostech se oba dny shodují. Ježíš obklopen apoštoly probdí noc ze čtvrtku na pátek. Ježíš se ten den vzdá své důstojnosti a nechá si vzít všechno i své šaty. Ježíš nedrží ve své ruce misku s krví nějakého zvířete, ale prolévá svou vlastní krev za hříchy všech lidí.

Bratři a sestry vzpomeňme na toto až budeme letos slavit Velikonoce, aby se nejednalo z naší strany jenom o prázdná gesta, ale abychom si uvědomili, že Ježíš toto podstoupil, aby smířil každého z nás s Otcem, aby uzavřel Novou smlouvu.

Všem přeji a vyprošuji požehnané Velikonoce

otec Marek


Všechna práva vyhrazena římskokatolické farnosti a autorům příspěvků.